آخرین پایگاه داعش در سوریه سرنگون شد

آخرین پایگاه گروه “دولت اسلامی” یا “داعش” در منطقه باغوز سوریه از بین رفت. با سقوط این پایگاه، دامنه خلافت پنج ساله این گروه تروریستی در سوریه برچیده شد.

به گزارش راه نیروهای دموکرات سوریه از سرنگونی آخرین پایگاه گروه تروریستی موسوم به “دولت اسلامی” پس از چندین هفته رویارویی، در منطقه باغوز این کشور خبر داده اند. این نیروها از حمایت ایالات متحده برخوردار می‌باشند. به نظر می‌رسد که با سقوط این مرکز در باغوز، “خلافت داعش به گونه کامل” پس از پنج سال متلاشی گردید.

مصطفی بالی، سخنگوی این نیروها اظهار کرده است که داعشیان “صد درصد مناطق زیر تصرف شان را از دست دادند.”

اعضای ائتلاف عرب و کٌرد پس از سقوط این گروه، پرچم زرد رنگ خود را در منطقه باغوز به اهتزاز درآوردند. پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده به گونه مکرر از شکست قریب الوقوع “دولت اسلامی” سخن گفته بود. قصر سفید روز جمعه گذشته از متواری شدن جنگجویان داعش در منطقه یادشده خبر داده بود؛ در حالی که هنوز جنگ میان دو طرف در باغوز جریان داشت.

این پایگاه گروه داعش، صبح روز جمعه پس از وقفه دو روزه، بار دیگر زیر گلوله باری نیروهای دموکرات سوریه قرار گرفت. درگیری میان دو طرف حتی تا شب شنبه ادامه یافت.

عملیات برای پاکسازی باغوز در نهم فبروری امسال آغاز گردید. در واقع این آخرین مرحله، از برنامه تصفیوی مناطق زیر کنترول گروه “دولت اسلامی” بود که در ماه سپتمبر سال گذشته آغاز شده بود.

پیش از این، ده ها هزار تن از این منطقه، که آخرین پایگاه این گروه تلقی می‌شد، پا به فرار نهاده بودند. هزاران جنگجوی داعش تا به حال به نیروهای دموکرات سوریه تسلیم شده اند.

در سال ۲۰۱۴، اعضای گروه تروریستی “دولت اسلامی” بخش‌هایی از سوریه و عراق را تصرف نموده و “خلافت” خود را اعلام کردند. حالا به نظر می‌رسد که با سقوط این دژ، “خلافت” آنان جزء تاریخ گذشته گردید.

اما هنوز هم داعشیان در “بیابان شام” حضور دارند. این گروه در سوریه و عراق دارای مخفی‌گاه‌های زیادی می‌باشند که می‌توانند با استفاده از آنان، فعالیت های تخریبی را سازمان‌دهی نمایند. جامعه بین المللی در هراس است که “دولت اسلامی” می‌تواند پس از سرنگونی کامل، یک شبکه جهانی ترور مخفی را ایجاد کند.

ظاهراً گفته می‌شود که جنگجویان وفادار به این گروه، در بخش‌های از افغانستان نیز فعال می‌باشند. در سال‌های پسین، حملات انفجاری و انتحاری در ولایت‌های مختلف این کشور به جنگجویان داعش نسبت داده شده است.


دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme