آسترالیا مرکز بازداشت پناهجویان در جزیره کریسمس را دوباره باز می‌کند

نخست وزیر استرالیا با اعلام این تصمیم گفت که وظیفه او «جلوگیری از ورود قایق های پناهجویان به آسترالیا است». پیش از این پارلمان این کشور قانونی را برای دسترسی بهتر پناهجویان به خدمات صحی در شفاخانه ها تصویب کرد.

اسکات موریسون، نخست وزیر آسترالیا روز چهارشنبه اعلام کرد که مرکز بازداشت مهاجران در جزیره کریسمس دوباره باز می شود. در این مرکز که در اقیانوس هند قرار دارد و در سال ۲۰۱۸ بسته شد، هزاران مهاجر به سر می بردند. این مرکز صحنه اعتراض های خشونتبار مهاجرانی بود که از شرایط سخت زندگی در این مرکز به ستوه آمده بودند.

نخست وزیر آسترالیا پس از تصویب قانون جدید در پارلمان برای تسهیل دسترسی پناهجویان بیمار به شفاخانه ها، تصمیم به گشایش دوباره این مرکز بازداشت پناهجویان در جزیره کریسمس گرفت.

موریسون در این باره گفت که در پی ارزیابی سازمان های امنیتی کشورش این تصمیم را گرفته است. مقام های امنیتی در ماه دسمبر هشدار داده بودند که تصویب چنین قانونی، به افزایش پناهجویانی منجر خواهد شد که راه آسترالیا را در پیش می گیرند.

موریسون به گزارشگران در کانبرا گفت: «ما بازگشایی مرکز بازداشت پناهجویان در جزیره کریسمس را تایید کردیم تا در صورت آمدن پناهجویان و برای انتقال آن ها آمادگی های لازم را داشته باشیم».

او افزود: «وظیفه من این است که هر آن چه که در قدرت من و حکومت این کشور است انجام دهیم تا مطمئن شویم که این کاری که پارلمان برای تضعیف مرزهای مان انجام داده، منجر به این نشود که قایق های (حامل پناهجویان) راهی آسترالیا شوند».

بازگشایی مرکز بازداشت در حالی انجام می شود که سه ماه بیشتر به برگزاری انتخابات سراسری نمانده و بحث داغی راجع به سیاست های شدیدا سختگیرانه حکومت آسترالیا به جریان افتاده است.

آسترالیا پناهجویان را تحت شرایط غیرانسانی چندین سال تمام در جزایر پاسیفیک نگه داشته و به این خاطر سازمان ملل و سازمان های حقوق بشر به شدت از این کشور انتقاد کرده اند. رهبر حزب اپوزیسیون در واکنش به سخنان موریسون گفت، نخست وزیر از «تاکتیک ترساندن» استفاده می کند و برای کسب آرا، به ترس از مهاجران دامن می زند.


دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme