اتحادیه اروپا مبارزه در برابر زباله پلاستیک را اعلام کرد

اتحادیه اروپا به منظور جلوگیری از سمی شدن اوقیانوس ها و رودخانه ها می‌خواهد با طرح های جدید تولیداتی مانند ظروف یک بار مصرف و یا نیچه های پلاستیکی برای نوشیدنی ها را منع قرار بدهد. منتقدان این را کافی نمی‌دانند.38850_707

 به گزارش راه ظروف یک بار مصرف پلاسیتکی، نیچه های نوشابه و یا گوش پاک کن‌ها، از جمله چیز های اند که قرار است در اتحادیه اروپا منع قرار داده شوند تا بدین وسیله از محیط زیست و آب رودخانه ها و ابحار حفاظت بهتر صورت گرفته بتواند. کمیسیون اتحادیه اروپا این طرح هنوز رسماً اعلام ناشده خود را تأیید کرده است. افزون بر آن قرار است میزان تولیدات دیگر اجناس پلاستیکی که پس از استفاده دور انداخته می‌شوند، کاهش داده شود و تولید کنندگان به خاطر زیان رساندن به محیط زیست جریمه گردند.

تولیدات یک بار مصرف و جال های ماهیگیری دور انداخته شده
فرانس تیمرمنس، معاون رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: «زباله پلاستیک بدون تردید یک موضوع است و اروپایی ها باید مشترکاً در برابر این مشکل اقدام کنند. پلاستیک یک بار مصرف در مغازه ها، در نتیجه پیشنهادات، به وضاحت کاهش می یابند و در آینده بدیل های غیر مضر جایگزین تولیدات ممنوعه می‌گردند.» این کمیسیون طرح های خود را برای حفظ محیط زیست بسیار سودمند می داند. یکی از این طرح ها اقدامات برای کاهش تولید گاز کاربن دای اکساید به میزان ۳،۴ میلیون تُن است. این اداره در بروکسل گفته است که تا سال ۲۰۳۰ از خسارات بر محیط زیست با ارزش ۲۲ میلیارد یورو جلوگیری خواهد شد، و مستهلکین تا ۶،۵ میلیارد یورو صرفه جویی خواهند کرد.

کمیسیون اتحادیه اروپا دلیل این اقدام خود را اساساً حفاظت اوقیانوس ها از آلودگی خوانده و گفته است که بیشتر از ۸۰ درصد زباله ها در بحر ها را زباله پلاستیک تشکیل می‌دهد. مقررات پیشنهاد شده از سوی این کمیسیون به ویژه ۱۰ قلم از تولیدات پلاستیکی و همچنان تور های ماهیگیری دور انداخته شده را زیر نظر دارد، که گویا ۷۰ درصد زباله ها در سواحل را تشکیل می‌دهند. این پیشنهاد باید حالا با کشور های عضو اتحادیه اروپا و همچنان پارلمان این اتحادیه مورد مذاکره قرار بگیرد. تصویب و عملی ساختن آن شاید سال‌ها طول بکشد.

Bildergalerie Philippinen Plastikmüll (Getty Images/J. Aznar)کوه های زباله پلاستیک در خلیج مانیلا در فیلیپین

مبلغ۸۰ سنت در بدل هر کیلو زباله پلاستیک
گونتر اوتینگر کمیسیار امور بودجوی اتحادیه اروپا علاوه بر این پرداخت یک مبلغ معین را درنظر دارد که به قول وی نباید به دوش مستهلکین انداخته شود. اوتینگر به روزنامه های گروه رسانه یی فونکه گفته است: « پیشنهاد ما اینست که هر عضو اتحادیه اروپا در بدل هرکیوگرام زباله غیر قابل بازیافت پلاستیک، مبلغ معینی را به بودجه این اتحادیه بپردازد.» این مبلغ برای هر کیلوگرام زباله پلاستیک، ۸۰ سنت پیشنهاد شده است. به قول اوتینگر به این ترتیب انگیزه ای ایجاد می‌شود که با آن هر کشور عضو می تواند ارزیابی کند که چه اقداماتی را برای کاهش زباله پلاستیک روی دست می‌گیرد، از قبیل وضع ممنوعیت ها برای تولید، برنامه های روشنگری و یا وضع مالیات طور مثال برای خریطه های پلاستیکی.
اما بسیاری از کشور های عضو اتحادیه اروپا، به شمول آلمان، وضع مالیات بالای پلاستیک را رد می‌کنند. سوینیا شولتسِه وزیر محیط زیست آلمان می‌گوید: «پلاستیک مشکل جدید محیط زیست است، چه در آبهای بین المللی و چه در شهر های ما. پلاستیک از طریق آب بحر وارد زنجیره مواد غدایی می‌شود و ما روزانه ذرات کوچک آن‌را می‌خوریم.» شولتسه می‌افزاید که اروپا و آلمان آنقدر پلاستیک غیر قابل بازیافت تولید نمی‌کنند.

Plastik-Müll im Meer (picture-alliance/Photoshot)زباله پلاستیک در نزدیک جزایر مالدیو در اوقیانوس هند

سبز‌ها خواهان طرح جامع برای کاهش زباله پلاستیک اند. مارتین هویسلینگ نماینده حزب سبز های آلمان در پارلمان اتحادیه اروپا به خبرگزاری آلمانی دی پی ای گفته است که «با منع سمبولیک نیچه های نوشابه نباید گمان کرد که کار پر ثمری انجام می‌یابد.» به قول وی اولتر از همه باید استفاده از آن مواد مضر در تولید اشیای پلاستیکی منع شود که با آن استفاده دوباره و روند بازیافت این اشیا دشوار می‌شود.

Senegal Symbolbild Plastikmüll im Meer (picture alliance/dpa/N. Bothma)نمای از ناحیه نگور در داکار پایتخت سنیگال در ساحل اوقیانوس اطلس

کمیسیون اتحادیه اروپا در آغاز قرن جاری یک استراتیژی برای زباله پلاستیک را ارایه کرد، که به اساس آن پس از سال ۲۰۳۰ میلادی همه بسته بندی های پلاستیکی در بازار این اتحادیه باید قابل بازیافت باشند و استفاده از وسایل یک بار مصرف کاهش یابد. این کمیسیون اشاره کرده است که ۸۵ درصد تمام زباله ها در بستر بحر‌ها در سراسر جهان را پلاستیک تشکیل می‌دهد. این زباله با محیط زیست سازگار نبوده و از نگاه بیولوژیکی غیر قابل تجزیه است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme