اتمر؛ تصمیم حکومت در تعین قومندان جدید بلخ سیاسی-انتخاباتی است

به گزارش راه حنیف اتمر، رهبر تیم صلح و اعتدال، حکومت را مسئول وضعیت مزارشریف می‌داند و تصمیم حکومت مبنی بر تغییر فرمانده پولیس این ولایت را عملی «سیاسی-انتخاباتی» عنوان می‌کند.

آقای اتمر در یک نشست خبری می‌گوید که تصمیم ارگ ریاست جمهوری برای اعزام نیرو به ولایت بلخ «غیرضروری و نابخردانه» بوده است.

به گفتۀ آقای اتمر، وضعیت به‌وجودآمده به نفع دشمن است و دشمنان می‌توانند با استفاده از این وضعیت، دست به گسترش فعالیت‌های خود بزنند. حنیف اتمر می‌گوید که تنش میان هواداران عطامحمد نور و نیروهای امنیتی جنبۀ قومی ندارد.

به گفتۀ رهبر تیم صلح و اعتدال، تلاش‌های آنان برای جلوگیری از تنش‌ها در بلخ بی‌نتیجه بوده و حتا حکومت ادعا کرده است که از قوۀ قهریه استفاده نکرده، «که شواهد خلاف این ادعا را نشان می‌دهد.»

او از طرف‌های درگیر در بلخ می‌خواهد که از خویشتن‌داری استفاده کنند تا دیگر «برادر به جان برادر نیافتد.»

آقای اتمر از حکومت می‌خواهد که تصمیم خود را تغییر بدهد و از طریق گفت‌وگو برای حل این تنش‌ها دست به کار شود.

حنیف اتمر همچنان از جامعۀ جهانی می‌خواهد تا با تمام تلاش خود به حکومت بفهماند که نیروهای امنیتی برای دفاع از مردم‌اند، نه برای رویارویی در برابر مردم.

به گفتۀ او، تلاش‌ها از دیرزمانی برای حذف اعضای تیم صلح و اعتدال جریان داشته و حمله بر مصلای شهید مزاری نیز با تنش‌ها در بلخ ربط دارد.

آقای اتمر تأکید می‌کند که حکومت کنونی توان برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه را ندارد و اول جوزا تاریخ این حکومت به پایان می‌رسد.

حنیف اتمر در پایان می‌گوید که در صورت ادامۀ تنش‌ها در بلخ از تمام گزینه‌های قانونی روی میز استفاده خواهد کرد.

مزارشریف امروز شاهد تنش‌های شدیدی در فرماندهی پولیس و اطراف آن بود. این تنش‌ها پس از آن شعله‌ور شد که حکومت افغانستان محمدرقیب مبارز را به عنوان فرمانده جدید پولیس برای این ولایت معرفی کرد؛ کرسی‌یی که به گفتۀ هواداران عطامحمد نور، تعیین آن به عهدۀ والی پیشین بوده است.

وضعیت در بلخ واکنش‌های بسیاری را در پی داشته است و در آخرین مورد خواهان کاهش تنش‌ها شده و گفته است که طرف‌های درگیر باید مصونیت و امنیت باشندگان بلخ را در اولویت خود داشته باشند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme