اجلاس صلح افغانستان به تاریخ ۹ نوامبر سال روان در مسکو برگزار می شود

مقامات روسیه اعلام کردند که این کشور بالاخره میزبان مذاکرات صلح افغانستان با اشتراک نمایندگان گروه شورشی طالبان و حکومت این کشور خواهد بود. این اجلاس قرار است یک هفته بعد برگزار شود.36837540_303

 به گزارش راه روسیه گفته که رئیس جمهور افغانستان پذیرفته که گروهی از مقامات عالیرتبه حکومتی را به اجلاس صلح افغانستان در مسکو بفرستد.

طالبان قبلا اشتراک در این اجلاس بین المللی در مورد مذاکرات صلح در افغانستان را پذیرفته اند. قرار است این گروه نمایندگانش را به مسکو بفرستد. اما حکومت افغانستان قبل از این اشتراک در این اجلاس را رد کرده بود.

نشست سران ۱۲ کشور مختلف جهان در شهر مسکو روسیه قرار بود چندی پیش برگزار شود، اما کرملین اعلام کرد که این نشست را تا بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی در افغانستان به تعویق می اندازد تا زمینه اشتراک نمایندگان حکومت افغانستان نیز در آن فراهم گردد.

روسیه در ماه آگست پیشنهاد این مذاکرات صلح چند جانبه را در مسکو مطرح کرد و از ۱۲ کشور و طالبان دعوت کرد تا ماه سپتمبر در این اجلاس سران شرکت کنند. هرچند طالبان این درخواست روسیه را پذیرفتند، اما پس از آنکه محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان دعوت را رد کرد، اجلاس به تعویق افتاد. حکومت افغانستان همواره تاکید کرده که مذاکره با طالبان باید توسط دولت افغانستان انجام شود.

وزارت خارجه روسیه روز شنبه در اعلامیه ای تایید کرده است که این اجلاس صلح افغانستان بالاخره به تاریخ ۹ نوامبر در مسکو برگزار می شود. وزارت خارجه در این اعلامیه نوشته است: «این اولین باری است که یک هیات از دفتر سیاسی طالبان در دوحه در چنین اجلاس بین المللی سطح بالایی اشتراک می کنند».

وزارت خارجه روسیه در این اعلامیه افزوده است: «جانب روسی بر موضع خود تأیید می کند که به جز یک توافق سیاسی در جمهوری اسلامی افغانستان، هیچ جایگزین دیگری (برای صلح) وجود ندارد».

Afghanistan Taliban feiern Waffenstillstand mit Einwohnern in Kabul (Getty Images/AFP/N. Shirzada)شماری از جنگجویان طالبان در افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان که در سال ۲۰۱۴، زمانی که نیروهای جنگی امریکا و ناتو از افغانستان خارج شدند، حکومتداری را در این کشور درگیر جنگ به دست گرفت، به تازگی اعلام کرده که خودش را دوباره در سال ۲۰۱۹ برای ریاست جمهوری نامزد می کند.

غنی گفته که هدفش از نامزد شدن دوباره در این انتخابات این است که کارهای ناتمامش را برای ختم جنگ ۱۷ ساله و به میان آوردن صلح در این کشور به پایان برساند. چنین به نظر می رسد که وی از حالا تبلیغات انتخاباتی را با شعار به میان آوردن صلح در افغانستان برای رای دهندگانی خسته از جنگ آغاز کرده است.

یک اداره ناظر حکومت ایالات متحده امریکا در این هفته خاطرنشان کرد که حاکمیت حکومت کابل در ماه های اخیر کاهش یافته است؛ زیرا نیروهای امنیتی محلی در معرض تلفات زیاد قرار گرفته، ضعیف شده اند و در برابر طالبان پیشرفت کمتری داشته و یا هیچ پیشرفتی نداشته اند. این اداره همچنان گفته که حکومت کنترول مناطق بیشتری را در این کشور از دست داده است.

از سوی دیگر ایالات متحده نیز تلاش هایش را برای کشاندن طالبان به میز مذاکرات صلح بیشتر ساخته است. نمایندگان طالبان در ماه های اخیر حداقل دو بار در قطر با نمایندگان امریکایی ملاقات کرده اند.

طالبان تایید کرده اند که نمایندگان این گروه در ۱۲ اکتبر با زلمی خلیل زاد، فرستاده وزارت امور خارجه امریکا در امور صلح افغانستان، در دوحه پایتخت قطر دیدار کرده اند.

روسیه آمادگی اش را برای خدمت به عنوان یک بستر برای گفتگوهای صلح افغانستان اعلام کرده است. در اپریل ۲۰۱۷ مسکو یک کنفرانس بین المللی در مورد افغانستان برگزار نمود. ایالات متحده به آن جلسه دعوت شد، اما شرکت نکرد.

روسیه از کشورهای زیادی در منطقه و جهان برای اشتراک در این اجلاس دعوت کرده که پاکستان، ایران، چین، هندوستان و ایالات متحده امریکا و پنج کشور آسیای میانه را شامل می شود. ایالات متحده امریکا قبلا اشتراک در این اجلاس را رد کرده و هنوز هم واضح نیست که آیا می خواهد در این اجلاس نماینده ای داشته باشد یا خیر!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme