«امریکا نمی‌خواهد افغانستان در نشست مسکو شرکت کند»

قرار است تا دو روز دیگر نشست مسکو در مورد صلح افغانستان برگزار شود اما وزارت امور خارجه می‌گوید، هنوز در مورد چگونگی و زمان برگزاری این نشست با مقام‌های روسی به توافق نرسیده است. در همین حال شماری از اعضای مجلس نمایندگان می‌گویند امریکا نمی‌خواهد نماینده کابل در این نشست شرکت کند.

قرار بود نشست مسکو در روزهای پایانی ماه سنبله برگزار شود اما به دلیل عدم دعوت افغانستان و امریکا، این نشست به تعویق افتاد. به دنبال آن حکومت اعلام کرد، کابل و مسکو توافق کردند تا این نشست را به گونه مشترک برگزار کنند.

هرچند تا کنون زمان دقیق برگزاری نشست مسکو از سوی حکومت اعلام نشده اما هفته گذشته رسانه‌های روسی به نقل از مقام‌های وزارت خارجه این کشور گزارش داده بودند که قرار است این نشست اول ماه نوامبر برابر با ۱۰ دهم ماه عقرب برگزار شود.

صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه به افق گفت، گفت‌وگو در مورد چگونگی برگزاری این نشست با مقام‌های روسی جریان دارد و هنوز زمان دقیق آن مشخص نشده است.

آقای احمدی افزود: «برگزاری نشست مسکو قابل بحث است و بحث ما با مقامات کشور روسیه جریان دارد ما در مورد زمان و چگونگی برگزاری این نشست  با روسیه هنوز به توافق نرسیدیم.»

به باور برخی از اعضای مجلس نمایندگان برگزاری نشست مسکو انگیزه سیاسی دارد و تأثیری در روند صلح نخواهد داشت.

عبدالرحیم ایوبی، عضو مجلس نمایندگان به خبرگزاری افق گفت، «امریکا اجازه نمی‌دهد» افغانستان در نشست مسکو شرکت کند.

آقای ایوبی افزود: «همان گونه که روسیه، پاکستان، چین و ایران در نشست‌های صلح افغانستان که در کشورهای اندوزیا و مالزیا که به خواست امریکایی‌ها برگزار شده بود، به طالبان اجازه شرکت را ندادند حالا هم امریکا به حکومت اجازه نمی‌دهد در این نشست شرکت کند.»

وی خاطر نشان کرد، نشست مسکو تأثیری بر روند صلح نخواهد داشت زیرا کشورهای دخیل در قضایای افغانستان صادقانه برخورد نمی‌کند. به گفته او، کنفرانس که به نام افغانستان در کشورهای بیرونی برگزار می‌شود جز پیچیدگی اوضاع، مفدیت دیگری ندارد.

مقام‌های روسی، هدف نشست مسکو را آوردن صلح در افغانستان گفته اند. هرچند آنان زمان دقیق برگزاری این نشست را مشخص نکرده اما گفته‌اند که تا پایان ماه نوامبر برگزار می‌شود. گفته می‌شود در این نشست از نمایندگان افغانستان، طالبان، امریکا و کشورهای منطقه دعوت شده‌اند.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به افق گفت سران این گروه تاکنون در مورد اشتراک و یا عدم اشتراک در این نشست تصمیم نگرفته اند.4bmud75b638bf8nk4u_800C450

از سوی‌هم سید علی کاظمی، رهبر حزاب اقتدار ملی و عضو کنونی مجلس نمایندگان به افق گفت، تا زمانی که روسیه و امریکا در مورد مسائل افغانستان به تفاهم نرسد صلح در کشور تأمین نخواهد شد.

آقای کاظمی افزود: «باید یک تفاهم میان امریکا و روسیه مبنی بر آوردن امنیت و ثبات و آغاز روند گفت‌وگوی بین‌الافغانی صورت بگیرد تا یک تعداد کشورهای دیگر برداشت نکند که نشست مسکو درمقابل ما است.در رابطه به افغانستان باید هماهنگی میان کشورها به وجود بیاید و مجری این طرح دولت افغانستان باشد.»

وی از حکومت می‌خواهد تصمیمات که در مورد جنگ و صلح افغانستان گرفته می‌شود باید مجلس نمایندگان، احزاب سیاسی و مردم در جریان باشد.

نشست مسکو در حالی برگزار می‌شود که در ماه‌های اخیر نمایندگان امریکا و طالبان به گونه مستقیم در مورد صلح افغانستان گفت‌‌وگو کردند. هرچند حکومت افغانستان بر مالکیت و رهبری مذاکرات با طالبان تأکید می‌کند، اما کارشناسان به این باورند که کابل توان و اختیار این کار ندارد. در همین حال آقای احمدی می‌گوید، هیچ نشست بیرونی در مورد صلح افغانستان نیتجه ندارد.

این درحالی است که رییس جمهور غنی روز گذشته در دیدار با قوماندان فرماندهی مرکزی ارتش امریکا گفته است اجماع ملی و بین المللی در مورد صلح شکل گرفته و کابل از هر اقدامی که منتج به صلح دایمی و گفت‌وگوهای بین الافغانی شود حمایت می کند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme