بحران سیل درایران؛ تعداد کشته‌ها در شیراز به ۱۷ نفر رسید

بحران سیل در شهرهای مختلف شمالی و جنوبی ایران خسارات مالی و جانی فراوانی را به همراه داشته است به طوری که در ادامه این سیلاب‌ها روز دوشنبه پنجم حمل، وقوع سیلاب در شهر شیراز دست کم ۱۷ کشته و ۳۵ زخمی بر جای گذاشته است. 

بنابر اعلام رئیس حالت اضطراری ایران از ۳۵ مصدوم این حادثه ۲۰ نفر به شفاخانه منتقل شده اند. 

سیلاب در شیراز زمانی قربانی گرفت که براساس تصاویر منتشر شده، خودروهای بسیاری در دروازه قرآن این شهر در مسیر سیل قرار گرفتند به طوری که مسیل خروشان این موتر ها را با خود برد باعث تصادف شدید آن ها شد. 

بسیاری از مردم در دروازه قرآن شیراز در مسیر سیل گرفتار شدند و برخی از تصاویر نشان می داد که یک مادر و دختر به سختی توانستند جان خود را از این سیلاب نجات دهند.

پس از وقوع این حادثه رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پولیس راهور اعلام کرد که بیش از ۲۰۰ موتر در آب گرفتار شدند.

تصاویر منتشر شده از سیلاب در شیراز نشان می داد وقوع سیل در شیراز مردم و مسافران نوروزی این شهر را به شدت وحشت زده کرده است.

همچنین مسیر سیل به شهرهای خرم‌آباد و پل‌دختر در ولایت لرستان نیز رسید به طوری که این ولایت از ساعات اولیه روز دوشنبه پنجم حمل با طغیان خرم رود و وقوع سیل روبرو شد. 

تصاویر منتشر شده نشان از آب گرفتی و بروز سیل در شهرهای مختلف این ولایت از جمله خرم‌آباد و دوره چگنی دارد. 

خبرها حاکی از قطع شدن آب آشامیدنی و راه ارتباطی در پل‌دختر است همچنین مدیرکل دفتر بحران وزارت انرژی اعلام کرده که براثر وقوع سیلاب شدید در ولایت لرستان آب در ۶۰ روستا قطع شده و ۵۰روستا نیز با قطعی برق روبرو شده‌اند.

وجود رودخانه خرم رود در وسط شهر خرم آباد و رودخانه کشکان در پل‌دختر از جمله دلایل بحرانی شدن وضعیت سیلاب در این ولایت اعلام شده است . موسی خادمی،والی لرستان گفته است که اگر بارندگی ها ادامه پیدا کند با خطرات جدی در پل‌دختر روبرو خواهیم شد.

رسانه های ایران نیز روز دوشنبه پنجم حمل از شکسته شدن سدبندهای اروند رود در خوزستان خبر داده است. گفته می شود سیل به روستاهای اروندرود وارد شده است.

همچنین تصاویر منتشر شده نشان می دهد که جریان سیلاب به منطقه زلزله زده سرپل ذهاب نیز رسیده است.

ادامه این سیل‌ها در شرایطی است که هشدار وقوع سیل در ولایت های دیگر ایران نیز ادامه دارد. شرکت آب منطقه‌ای البرز نسبت به احتمال احتمال طغیان رودخانه کرج هشدار داده و از ساکنان حاشیه رودخانه و مسافران جاده چالوس خواست به رودخانه کرج نزدیک نشوند.

الهام فخاری عضو شورای شهر تهران نیز در توئیتر خود نسبت به وقوع یک توفان سنگین دربعدازظهر امروز هشدار داده است. برخی از تصاویر از تهران نیز گویای آب گرفتی سرک های پایتخت است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران نیز نسبت به بارش شدید باران و سیلابی شدن رودخانه‌های ولایت در روزهای پیش رو هشدار داده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ولایت مرکزی نیز گفته که «با توجه به اینکه عمر مفید برخی سدهای استان مرکزی تمام شده، احتمال شکستگی این سدها در صورت مواجه شدن با بارش‌های سنگین وجود دارد.»

اما استان های شمالی ایران یعنی مازندارن و گلستان نیز هنوز از بحران سیل بیرون نیامده‌اند.

ولسوال ولسوالی آق قلا گزارش داده که با گذشت ۵ روز از آبگرفتگی در این ولسوالی، هنوز وضعیت شهر آق قلا و ۳۷ روستای آن بحرانی است.

ایران در شهرهای مختلف خود از روزهای پایانی اسفند ۹۷ تا کنون با وقوع سیل روبرو شده است به طوری که در روزهای گذشته جاری شدن سیلاب در ولایت های مازندان،گلستان و خراسان شمالی خسارات مالی و جانی در پی داشته و هنوز بحران این سیل ویرانگر در این ولایت ها برطرف نشده است.

ادامه بحران سیل در ایران در شرایطی است که واکنش دیرهنگام نهادهای دولتی به سیل درولایت گلستان ، پاسخگو نبودن مسئولان و حضور والی گلستان در سفر خارج از کشور، انتقادهای بسیاری را برانگیخته بود. این موضوع موجب شده تا مرخصی ولایت های که درگیر سیل هستند به طور کامل لغو شود. 

پیشتر وزارت انرژی و سازمان هواشناسی نسبت به وقوع سیل در ۱۰ ولایت این کشور از جمله لرستان هشدار داده بود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme