ترامپ: اگر ترکیه به کُردهای سوریه حمله کند اقتصادش را ویران خواهیم کرد

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه 14 ژانویه در توئیتی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر تهدید کرد اگر ترکیه جنگجویان کُرد تحت حمایت واشینگتن را هدف قرار دهد، ایالات متحده اقتصاد ترکیه را ویران خواهد کرد.

ترامپ نوشت: «اقتصاد ترکیه را اگر به کُردها حمله کند، ویارن خواهیم کرد. منطقه‌ای امن به عرض 20 مایل ایجاد خواخیم کرد». او افزود: «همچنین نمی‌خواهیم کُردها اقدامی در تحریک ترکیه انجام دهند».

ترامپ در همان توئیت افزود که نیروهای آمریکایی خروج خود از سوریه را هم‌زمان با حمله به مواضع باقی‌ مانده از گروه داعش از چند جهت، آغاز کرده‌اند.

او تاکید کرد که نیروهای آمریکایی در هدف قرار دادن نیروهای داعش از پایگاه‌های مجاور، درنگ نخواهند کرد.

ترکیه جنگجویان کُرد یگان‌های حمایت از خلق را امتداد حزب کارگران کُردستان و گروهی «تروریستی» می‌داند. از این رو بارها تهدید کرده که مواضع آن‌ها را در شمال سوریه هدف قرار خواهد داد.

یگان‌های حمایت از خلق (کُرد) متحدان آمریکا در جنگ علیه گروه داعش هستند.

درباره آمادگی‌ها برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، روزنامه «وال ستریت جورنال» نوشت: «ایالات متحده تعدادی نیروی زمینی و مجموعه‌ای از کشتی‌های جنگی را به منظور کمک در خارج کردن نیروها، به سوی سوریه گسیل کرد».

بنا بر این گزارش، کشتی KEARSARAGE ویژه حمل هلیکوپترها، هواپیماها و سربازان، در راس کشتی‌های گسیل شده قرار دارد.

پیش از این رسانه‌های ترکیه تصاویری از حرکت نیروهای ارتش این کشور در استان هاتای واقع در مرز با سوریه پخش کرده بودند. این تحرکات شامل خودروهای زرهی، تانک‌ها و نیروهای نظامی می‌شود که به سوی مرزهای سوریه و به طور مشخص استان ادلب در حال حرکت هستند.

آنکارا می‌گوید که نیروهای ارتش ترکیه مواضع «تندروها» که تلاش کردند وارد خاک سوریه شوند را هدف قرار دادند. 
 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme