حکومت از توافق احزاب سیاسی با طالبان هراس دارد

فرستادن هیأت حکومت به نشست قطر ظاهراً به بن‌بست رسیده و دلیل آن جنجال‌ها بر سر ترکیب این هیأت به خاطر مخالفت طالبان خوانده شده است.

برخی منابع می‌گویند که به دنبال نشر فهرست ۲۵۰ نفری هیأت حکومتی، طالبان فهرست ۹۰ نفری را تهیه کرده‌اند که در آن شماری رهبران سیاسی و بزرگان قومی افغانستان و شماری از مهاجران افغان در کشورهای ایران و پاکستان شامل اند.

وحید مژده؛ آگاه سیاسی و از چهره‌های نزدیک به گروه طالبان می‌گوید که فهرست ارایه شده از سوی طالبان به میل حکومت افغانستان نیست و از همین رو در فرستادن هیات به قطر جنجال ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری راه به نقل از افق آقای مژده امروز (پنجشنبه، ۲۹ حمل) به خبرگزاری افق گفت که هراس حکومت این است که شخصیت‌های سیاسی افغان با طالبان در قطر روی تشکیل «حکومت موقت» به توافق برسند. او افزود: «نگرانی حکومت این است که نشود افراد مربوط به سازمان ها و گروه‌های سیاسی در این نشست با طالبان بر سر حکومت موقت به توافق برسند و در نتیجه بعد از اول جوزا، حکومت غنی به حاشیه رانده شود و از صحنه حذف شود.»

در فهرست ارایه شده از سوی حکومت نام‌های برخی افراد مخالف حکومت کنونی و موافق با حکومت موقت مانند حامد کرزی، محمد حنیف اتمر و برخی دیگری از چهره‌ها دیده نمی‌شود.

وحید مژده گفت که حکومت بنا بر همین دلیل نمی‌خواهد این نشست برگزار شود و در روند برگزاری آن سنگ‌اندازی می‌کند. او اضافه کرد که «هدف حکومت این بود که با ۲۵۰ نفر افراد خودش در این نشست یک کشمکش ایجاد شود» و این نشست به شکست مواجه شود.

آقای مژده اما تاکید می‌کند که در گفتگو با طالبان دریافته است که این گروه هیچ تمایلی به رسیدن به توافق روی تشکیل یک حکومت موقت ندارند. به‌گفته‌ی وحید مژده، اولویت طالبان این که با امریکایی‌ها روی زمان‌بندی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به توافق برسند.

وحیده مژده می‌گوید که این هیات پر تعدد شامل ۲۵۰ تن از طرف افغانستان و احتمالا ۱۵۰ تن هم از سوی طالبان، به هیچ صورت تصمیم گرفته نمی‌توانستند و حکومت از رد این فهرست توسط طالبان به‌شدت ناراحت شده است که ایجاد سکتگی‌ها در فرستادن این هیات نیز به همین دلیل صورت می‌گیرد.

نشر فهرست ۲۵۰ نفری دولت افغانستان برای اشتراک در این نشست انتقادهایی از سوی شخصیت‌های سیاسی و نهادهای مدنی را نیز به دنبال داشت. عطا محمد نور؛ رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی، امرالله صالح؛ معاون تکت انتخاباتی غنی و شماری دیگر از شخصیت‌های سیاسی و برخی نهادهای مدنی، این فهرست را فرمایشی و حکومتی خواندند.

به باور آقای مژده هرچند که در ترکیب هیات افراد زیاد حکومتی شامل اند اما در صورت گفتگو با طالبان، این افراد از حکومت نمایندگی نخواهند کرد؛ موردی که طالبان نیز بارها به آن تاکید کرده‌اند.

در صورت برگزاری، این نشست دومین نشست میان شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان گروه طالبان و نخستین حضور رسمی نمایندگان حکومت در چنین نشست خواهد بود.

نشست اول میان طالبان و شخصیت‌های سیاسی افغانستان حدود دو ونیم ماه پیش در مسکو برگزار شد که این کنفرانس با انتقاد شدید حکومت افغانستان روبه‌رو شد.

منبع:خبرگزاری افق

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme