خواست امریکا از پاکستان: رهبران طالبان را در مذاکرات صلح حاضر کنید

عمران خان، نخست وزیر پاکستان روز دوشنبه 3 دسامبر در حضور جمعی از خبرنگاران گفت، نامه‌ای از دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا دریافت کرده که در آن، ترامپ از پاکستان خواسته تا نقش خود را در مذاکرات صلح افغانستان ایفا کند و رهبران طالبان را به میز مذاکره حاضر سازد.81fd45ed-92b8-4412-969f-97fc99e2beb1_16x9_600x338

به گزارشراه، دونالد ترامپ با نوشتن نامه‌ای به عمران خان چنین خواستی را با او مطرح کرده است. این خواست دونالد ترامپ از نخست وزیر پاکستان در حالی مطرح می‌شود که پیش از این، وی نسبت به همکاری صادقانه پاکستان در مورد جنگ افغانستان با تردید برخورد کرده بود.

رییس جمهوری امریکا حدود یک و نیم هفته پیش از عدم همکاری پاکستان در پیدا کردن محل اقامت اسامه بن لادن رهبر القاعده انتقاد کرده بود و گفته بود که دیگر به این کشور پول نخواهد داد.

دونالد ترامپ در صفحه رسمی تویترش نوشته بود: «ما میلیاردها دالر به پاکستان دادیم، اما آن‌ها نگفتند که اسامه بن لادن، در پاکستان زنده‌گی می‌کند».

رییس جمهوری امریکا گفته بود که پاکستان پول ما را می‌گیرد، اما هیچ کاری برای ما نمی‌کند. او افزوده بود بن لادن یک نمونه عمده و افغانستان نمونه دیگر از عدم همکاری پاکستان با امریکا است.

از سوی دیگر، عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در واکنش به تویت دونالد ترامپ، در صفحه رسمی تویترش نوشت که «پاکستان اکنون بر اساس منافع ملی خود تصمیم می‌گیرد».

او نوشته بود که: «پاکستان در جنگ با تروریزم 75 هزار قربانی داده است و بیش از 123 میلیارد دالر به اقتصاد این کشور آسیب رسیده است؛ در حالی که کمک‌های امریکا تنها در حدود 20 میلیارد دالر بوده است».

به گفته عمران خان، ایالات متحده امریکا به جای مقصر دانستن پاکستان در ناکامی‌های خود، باید بررسی جدیدی را انجام دهد که چرا با موجودیت 250 هزار سرباز افغان و 140 هزار سرباز ناتو و مصرف یک تریلیون دالر، گروه طالبان در افغانستان قوی‌تر از گذشته است؟

وی با اندک خواندن مبلغ 20 میلیارد دالر برای همکاری با امریکا در توئیتراش نوشت، آن جنگ (علیه تروریسم) 75 هزار کشته در پاکستان بر جای گذاشت و 123 میلیارد دالر به اقتصاد ما ضرر زد و اثر رقت‌باری بر زندگی عادی شهروندان پاکستانی نهاد.

 روابط پاکستان و ایالات متحده از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ بدین‌سو، تنش‌آلود بوده است. دونالد ترامپ همواره‌ پاکستان را به پناه دادن به «تروریستان» متهم کرده اما پاکستان همواره آن را رد کرده است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme