دولت قرقیزستان خواهان گسترش روابط تجارتی با افغانستان است

مسولان نماینده گی سیاسی دولت قرقیزستان در کابل اعلام کردند که قرقیزستان خواهان گسترش روابط تجارتی با افغانستان است.E7A5D261-68B6-49E7-9A96-DE1A0B50FF08_w987_r1_s

عوض بیک عبدالرزاق اوف سفیر قرقیزستان به رسانه ها گفته است که به همین منظور قرار است چند تفاهمنامه اقتصادی و تجاری میان دو کشور به زودی به امضا برسد. آقای عبدالرزاق اوف می‌افزاید که تلاش دارند تا سطح مبادلات تجاری میان دو کشور افزایش یابد.

آقای عبدالرزاق اوف می‌افزاید که تلاش دارند تا سطح مبادلات تجاری میان دو کشور افزایش یابد.

همکاری‌های اقتصادی از اهمیت بسیار برخوردار است ما امیدوار هستیم که مبادلات تجاری میان دو کشور به سطح شایسته تر برسانیم، و در جهت امضای توافقنامه‌های تجاری و سرمایه گذاری میان دو کشور تلاش کنیم.”

قرغزستان در شمال افغانستان قرار دارد و روابط دیپلوماتیک میان دو کشور از سال ۱۹۹۹ آغاز شده است.

افغانستان از کشور قرقیزستان بیشتر قطعات وسایل، ماشین آلات، تجهیزات و پوشاک وارد می‌کند و در مقابل میوه خشک و تازه، فرش و حبوبات به قرغزستان صادر می‌کند.

بر اساس آمار سفارت قرقیزستان میزان داد و ستد میان دو کشور در سال ۲۰۱۰ به ۵۰ تا ۶۰ میلیون دالر می‌رسید.

کاسا یک هزار از تازه ترین پروژه‌های قرقیزستان است که برای منطقه و افغانستان اهمیت اقتصادی دارد، این پروژه که ده روز پیش آغاز شد ۱۳۰۰ میگاوات برق از خاک تاجکستان و افغانستان به پاکستان انتقال می‌دهد.

از سوی هم سفیر قرقیزستان در افغانستان می‌گوید که آنان می‌خواهند برای تقویت همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور هرچه زودتر خط آهن ایجاد کنند.

آقای عبدالرزاق اوف همچنان گفت که در زمینه استخراج معادن و فعال سازی یک کنسرسیوم زراعتی میان افغانستان- تاجکستان قرغزستان با حکومت افغانستان در حال گفتگو قرار دارند.

وی گفت:

“ما قبلاً با دوستان افغانی مان صحبت داشتیم و آنها نیز ابراز علاقه مندی کرده‌اند تا از تجربیات قرقیزستان در استخراج معادن و جلب سرمایه گذاران خارجی مستفید شوند.”

افغانستان نقطه اتصال میان کشورهای آسیای میانه و آسیای جنوبی شمرده می‌شود و رئیس جمهور غنی نیز بار ها بر بهره برداری از موقعیت جغرافیایی افغانستان تاکید داشته است.

از همین رو برخی از آگاهان اقتصادی تاکید دارند که باید سران حکومت از موقعیت افغانستان منحیث یک پل ارتباطی منطقه بیشتر بهره برداری کند.

سیف الدین سیحون یکی از این آگاهان گفت که افزایش مبادلات تجارتی میان کشورهای منطقه می‌تواند در راستای تأمین ثبات و تقویت اقتصاد کشور موثر واقع شود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme