دیپلمات‌های روسیه با “شمخانی” و “جابری انصاری” چی گفتند!

نماینده ویژه پوتین در امور سوریه و معاون وزیر امور خارجه روسیه، در جریان مذاکرات روز شنبه با مقامات بلندپایه ایران درباره تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه و فراهم سازی مقدمات نشست سران روسیه، ایران و ترکیه در سوچی گفت‌وگو کردند.

به گزارش راه به نقل از خبرگزاری «تاس»، وزارت امور خارجه روسیه امروز (یکشنبه) اعلام کرد، یک هیئت روسی به سرپرستی “الکساندر لاورنتیف” نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه و “سرگئی ورشینین” معاون وزیر امور خارجه این کشور روز شنبه، دوم فوریه (13بهمن‌ماه) در تهران رایزنی‌های مهمی را با مقامات جمهوری اسلامی ایران انجام دادند.

بر اساس این اطلاعات، دو دیپلمات بلندپایه روس در ترکیب یک هیئت بین وزارتخانه‌ای با شرکت نمایندگانی از طرف وزارت دفاع و امور خارجه روسیه روز گذشته مذاکراتی را با “علی شمخانی” دبیر شورای امنیت ملی ایران و “حسین جابری انصاری” مشاور ارشد وزیر امور خارجه این کشور در مسائل سیاسی انجام دادند. در جریان این مذاکرات مسائل مربوط به شکل گیری هرچه سریعتر و آغاز به کار کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو مورد بررسی قرار گرفت.

علاوه بر این مسائل مربوط به فراهم سازی مقدمات برگزاری نشست آتی روسای جمهوری سه کشور ضامن صلح در سوریه (روسیه، ایران و ترکیه) در چارچوب مذاکرات آستانه نیز مورد بررسی طرفین قرار گرفت.

لاورنتیف و ورشینین، دو دیپلمات روسی پیش از این در اواخر ماه ژانویه نیز رایزنی‌هایی را با مقامات ترکیه انجام داده بودند.

پیش از این، وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که نشست روسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه در تاریخ 14فوریه (25بهمن ماه) در بندر سوچی روسیه انجام خواهد گرفت. “لوان جاگاریان” سفیر روسیه در ایراننیز بعید ندانسته که در حاشیه این مذاکرات سه‌جانبه، ممکن است “ولادیمیر پوتین” و “حسن روحانی” روسای جمهوری روسیه و ایران دیدار جداگانه‌ای با یکدیگر داشته و درباره روابط دوجانبه گفت‌وگو کنند.

مقامات روسی و ایرانی همچنین درباره مسائل کلی منطقه خاورمیانه و روند اوضاع در سوریه تبادل نظر کردند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme