رئیس جمهور قبلی پرو قبل از بازداشت با شلیک گلوله خود را کشت

آلن گارسیا، رئیس جمهور قبلی پیرو، در پی یورش پلیس برای دستگیری‌اش به اتهام فساد مالی، به خودش شلیک کرد و بعد از انتقال به بیمارستان درگذشت.

آقای گارسیا متهم بود که از یک شرکت ساخت و ساز برزیلی به نام اودبرشت رشوه گرفته است. او این اتهام را رد کرده بود.

ماموران پلیس برای دستگیری او در همین پرونده اعزام شده بودند.

بیمارستانی که رئیس جمهور سابق پرو در آن بستری شد گفته بود که او برای “زخم گلوله‌ای در سرش” تحت درمان است. زولما توماس، وزیر بهداشت پرو، وضعیت آقای گارسیا را بعد ازانتقال به بیمارستان “بسیار جدی و وخیم” توصیف کرده بود.

آلن گارسیا بین سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۰ میلادی و بعد از آن بار دیگر بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ رئیس جمهور پرو بود.

بازرسان پرونده می‌گویند که او در دوره دوم ریاست جمهوری خود در ارتباط با پروژه ساخت خط مترویی در لیما، پایتخت پرو، از شرکت برزیلی اودبرشت رشوه گرفته بود

شرکت اودبرشت به پرداخت حدود ۳۰ میلیون دلار رشوه در پرو بعد از سال ۲۰۰۴ اذعان کرده است.

اما آقای گارسیا که خود را قربانی پروژه‌ای سیاسی برای خدشه‌دار کردن وجهه‌اش می‌دانست، روز سه‌شنبه ۱۶ آوریل در توییترش نوشت که هیچ سرنخ یا مدرکی علیه او وجود ندارد.

چهار رئیس جمهور قبلی پرو همگی به دلیل اتهامات مربوط به فساد مالی در مظان اتهام هستند و آلبرتو فوجیموری، یکی از دیگر از روسای جمهوری سابق این کشور هم به جرم فساد مالی و نقض حقوق بشر زندانی شد.

پدرو پابلو کوچینسکی، رئیس جمهور قبلی پرو هم که چند روز پیش در ارتباط با اتهامات مربوط به پرونده شرکت اودبرشت دستگیر شده بود، روز چهارشنبه ۱۷ آوریل به دلیل فشار خدو بالا به بیمارستان منتقل شده است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme