رویای مرمرین ترکمنستان و چشم‌انداز امیدبخش صادرات سنگ مرمر افغانستان

دولت ترکمنستان تصمیم دارد که تمامی شهرهای این کشور را با سنگ مرمر مزین کند و به‌صرفه‌ترین اقدام برای تحقق این رویا، واردات سنگ مرمر از افغانستان است.

روز سه‌شنبه (۲۸ جوزا) هیأت ترکمنستان برای بازدید از کارخانه‌های سنگ مرمر به شهرک صنعتی هرات رفته‌بود و صحبت‌های مقدماتی برای صادرات سنگ مرمر به این کشور نیز صورت گرفت.

حمیدالله خادم؛ رییس اتاق صنایع و معادن هرات در صحبت با خبرگزاری افق می‌گوید که قرار است که به‌زودی هیات تخنیکی دولت ترکمنستان برای گفتگو بر سر جزئیات و کیفیت سنگ مرمر به هرات سفر کند.

ضیاء‌الحق پوپل؛ رییس اتحادیه معدن‌داران زون غرب افغانستان به خبرگزاری افق گفت: «از گپ‌های هیات ترکمنستانی معلوم می‌شد که آن‌ها تقاضای زیادی دارند و می‌خواهند کل شهرهای خود را با سنگ مرمر تزیین کنند. ترکمنستان خواستار صادرات سنگ درجه یک مرمر شده‌است.»

رونق دوباره صادرات سنگ مرمر؟
با آغاز صادرات سنگ مرمر به ترکمنستان، جان تازه‌‌ای به صنعت در حال ورشکستگی سنگ مرمر هرات بخشیده خواهد شد.

در حال حاضر، ترکمنستان سنگ مورد نیاز خود را از کشور ویتنام و چندین کشور دیگر وارد می‌کند و تامین سنگ از این کشورها هزینه‌های سنگینی برای ترکمنستان دارد.

این در حالی است که در یک و نیم دهه گذشته در بخش استخراج و پروسس سنگ مرمر در ولایت هرات در غرب افغانستان، سرمایه‌گذاری هنگفتی صورت گرفته‌است.

آمارها در اتحادیه معدن‌داران زون غرب کشور نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ میلیون دالر در صنعت سنگ مرمر هرات سرمایه‌گذاری شده‌است.

استخراج سنگ مرمر از هشت معدن در ولسوالی چشت هرات صورت می‌گیرد و ۴۲ کارخانه پروسس این سنگ در شهرک صنعتی این ولایت فعالیت دارد.

اما رییس اتحادیه معدن‌داران زون غرب می‌گوید که هم‌اکنون کارخانه‌های فعال برای پروسس سنگ مرمر در شهرک صنعتی به دو کارخانه رسیده‌است.

تجربه ناکام صادرات سنگ مرمر 
در آغاز دوره حامد کرزی؛ رییس جمهوری پیشین، قرارداد برای صادرات سنگ مرمر به ترکمنستان انجام شده‌بود، اما پروسس‌کنندگان، سنگ‌های بی‌کیفیت شان را به این کشور ارسال کردند و مقام‌های ترکمنستانی این سنگ‌ها را قرنطین کردند و به تاجران افغان به‌دلیل وعده‌خلافی پولی پرداخت نکردند.

اما این‌بار پروسس‌کنندگان سنگ مرمر تعهد می‌سپارند که اشتباه چندسال پیش را تکرار نخواهند کرد.

سنگ مرمر در برابر کالا 
همایون قیومی؛ سرپرست وزارت مالیه، روز دوشنبه در نشستی خبری در هرات گفته‌بود که دولت ترکمنستان سنگ مرمر را در بدل کالاهای تولیدی‌اش می‌خواهد.

گفته می‌شود ترکمنستان در ازای خریداری سنگ مرمر، مواد نفتی و گازی، مواد غذایی و پوشاک به افغانستان ارسال خواهد کرد.

ضیاءالحق پوپل؛ رییس اتحادیه معدن‌داران زون غرب افغانستان می‌گوید مشکلی برای فروش کالاهای تولیدی ترکمنستان در هرات وجود ندارد و در صورت تبادل سنگ مرمر، کالاهای تولیدی ترکمنستان را در بازارهای افغانستان به فروش می‌رسانند.

سنگ مرمر هرات گاهی به کشورهای چین، هند و عربی ارسال می‌شود؛ اما این روند هزینه‌بر و طولانی است.

اما ترکمنستان به‌دلیل هم‌سرحدبودن با افغانستان، بازار مناسبی برای فروش سنگ مرمر خوانده می‌شود.

سنگ مرمر هرات به تناسب سنگ‌های دیگر کشورها در مقابل گرم و سرما مقاومت بیشتری دارد. یعنی ۴۵ درجه در مقابل گرما مقاومت می‌کند و سرد است و در زمستان هم گرم است.

این ویژگی سنگ مرمر را به کالایی ویژه در بخش ترانزیت مبدل خواهد کرد.

چالش‌های صنعت سنگ مرمر هرات 
به‌رغم ظرفیت لازم برای تولید زیاد سنگ مرمر در هرات، مشکلات عمده‌ای در بخش استخراج و پروسس سنگ مرمر در این ولایت وجود دارد.

استخراج‌کنندگان سنگ مرمر به افق گفته‌اند که باج‌دهی به طالبان برای استخراج سنگ مرمر، نبود پل برای انتقال سنگ مرمر از ولسوالی چشت به هرات در هنگام بازبودن توربین‌های بند سلما و ممنوعیت انتقال سنگ پروسس‌نشده به کشورهای خارجی، باعث رکود صنعت سنگ مرمر در هرات شده‌است.

جیلانی فرهاد؛ سخنگوی والی هرات به افق می‌گوید که به نیروهای امنیتی دستور داده‌شده که در راستای جلوگیری از اخاذی طالبان اقدام کنند.

چند سال پیش، اشرف‌غنی، طی فرمانی، واردات سنگ مرمر پروسس‌ناشده از کشورهای خارجی را به‌خاطر رشد کارخانه‌های تولیدی در این بخش ممنوع اعلام کرد.

اما رییس اتحادیه معدن‌داران زون غرب کشور می‌گوید که کارخانه‌های پروسس سنگ مرمر به هیچ‌عنوان قابلیت تامین سنگ مرمر بازارهای مهم را ندارند.

کارخانه‌های سنگ مرمر در شهرک صنعتی هرات ماشین‌های پیشرفته و مدرن در این بخش ندارند و این امر، توان رقابت در بخش پروسس سنگ مرمر را از آن‌‌ها گرفته‌است.

او می‌افزاید که چین یکی از مهم‌ترین بازارهای پروسس سنگ مرمر در جهان است و به هیچ عنوان، آن‌ها توان رقابت با این کشور را در بخش پروسس ندارند و باید صادرات سنگ پروسس‌ناشده مرمر به کشورهای خارجی باز شود.

کمبود برق در معادن سنگ مرمر در ولسوالی چشت یکی از مشکلات دیگر معدن‌داران بود.

محمدطاهر عارف؛ رییس شرکت برق هرات در صحبت با خبرگزاری افق می‌گوید که روند ساخت سب‌استشین برق به ظرفیت ۱۰ مگاوات در این ولسوالی جریان دارد، تا این مشکل استخراج‌کنندگان سنگ مرمر برطرف شود.

حکومت با ایجاد تسهیلات لازم برای افزایش صادرات سنگ مرمر به کشورهای ترکمنستان، چین، هند و امارات متحده عربی خواهد توانست، تا میزان سرمایه‌گذاری و اشتغال در حوزه سنگ مرمر را افزایش دهد.

واجد روحانی_افق

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme