رییس جمهور امریکا: هزینه جنگ در افغانستان سالانه 50 میلیارد دالر است

رییس جمهور امریکا بار دیگر بر خروج نظامی از افغانستان و سوریه تاکید کرده و گفته که تنها جنگ افغانستان سالانه 50 میلیارد دالر هزینه دارد.

رییس جمهور امریکا بار دیگر بر خروج نظامی از افغانستان و سوریه تاکید کرده و گفته که تنها جنگ افغانستان سالانه 50 میلیارد دالر هزینه دارد.

به گزارش  راه ؛ همزمان با تشدید مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان و موجودیت برخی انتقادها مبنی بر خروج عجولانه نظامی از افغانستان، آقای ترامپ بار دیگر تاکید کرده که نیروهای نظامی کشورش را از افغانستان و سوریه خارج خواهد کرد.

آقای ترامپ، روز گذشته در توییتر خود گفته که او از جنگ افغانستان و سوریه ناهنجاری‌های زیادی به ارث برده‌ که ثمره‌ای این جنگ بی پایان مصارف نامحدود و پر از تلفات بوده است.

او افزوده:”در جریان انتخابات با تاکید گفته بودم که این جنگ باید در نهایت خاتمه یابد. ما سالانه 50 میلیارد دالر در افغانستان به مصرف می‌رسانیم و ضربه سختی به مخالفان وارد کردیم؛ بخاطر همین، اکنون از صلح حرف می‌زنیم”.

این توییت آقای ترامپ پس از آن منتشر شد که روز گذشته مجلس سنای امریکا طرح خروج از افغانستان و سوریه را با اکثریت آرای اعضای این مجلس، رد کرد.

سناتوران امریکایی در این مورد لایحه‌ای که از سوی میچ مکنیل سناتور ایالت کینتکی و رییس سنای امریکا پیشنهاد شده بود را با 68 رای موافق و 23 رای مخالف تایید کردند و قرار است این لایحه در نشست‌های آینده از سوی این مجلس تصویب شود.

گفتنی است که رییس سنای امریکا در نشست قبلی این مجلس نیز از سناتوران خواسته بود تا با قاطعیت به دونالد ترامپ بگویند که از طرح خروج نظامی از افغانستان و سوریه صرف نظر کند.

رییس جمهور امریکا در حالی از تعجیل در خروج نظامی از افغانستان تاکید دارد که رییس جمهور غنی اخیراً طی نامه‌ای از آقای ترامپ خواسته است که خروج نظامی از افغانستان را کند سازد.

بر بنیاد پیشنهادهای آقای غنی در این نامه، مصارف نیروهای امریکایی در افغانستان دو میلیارد دالر در سال کم خواهد شد و شمار آنان نیز به 3 هزار نیرو کاهش پیدا خواهد کرد.

آقای غنی گفته است که خروج ناگهانی نیروهای امریکایی از افغانستان پس از18 سال، کنترل وضعیت را دشوار می‌سازد.

هم اکنون شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به 15 هزار نیرو می‌رسد و دونالد ترامپ حدود یک ماه پیش مساله خروج 7500 نیرویش را از افغانستان مطرح کرد.

از سوی هم، عمر داودزی رییس دبیرخانه شورای عالی صلح نیز به سی ان ان گفته است که خروج زودهنگام نیروهای امریکایی از افغانستان خونریزی‌ها را در کشور افزایش خواهد داد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme