زیاد بودن تعدادشرکت کنندگان؛علت اصلی تعویق نشست قطر

برخی منابع نزدیک به حامد کرزی می گویند که طولانی بودن لیست شرکت کنندگان نشست قطر که از سوی حکومت ارایه شده، علت اصلی تعویق نشست قطر به شمار می رود.

یک منبع که خواست نامی از او گرفته نشود به خبرگزاری راه،می گویدکه هیات مذاکره کننده طالبان حاصر نشده است با نزدیک به ۲۵۰ نفر از سیاسیون و دولتی  های افغانستان مذاکره کنند.

به گفته منبع، دولت افغانستان تا آخرین لحظات نیز حاضر نشده است که نام برخی افراد را از لیست خط بزند و به همین دلیل، دولت قطر نیز با سفر نزدیک به ۲۵۰ نفر به قطر مخالفت کرده است.

پیش از این قرار بود که یک هیات از میان نمایندگان دولت افغانستان و نیز سیاسیون کشور با شماری از نمایندگان طالبان در قطر دیدار و گفتگو کنند.

پیش از این دولت افغانستان حاضر نبود که هیاتی به دوحه بفرستد اما براثر فشار امریکایی ها، حکومت حاضر شد تا یک لیست طولانی را تهیه و به برگزار کنندگان این نشست بفرستد.

منابع نزدیک به حامدکرزی می گویند که تا اواخر شام گذشته نیز حامد کرزی حاضر نبود که به این نشست برود ولی براثر تماس های مکرر، او لیست نزدیک به هشتاد نفز از اعضای تیمش را به دست اندرکاران این نشست داده است.

به گفته این منابع رایزنی ها برای کم کردن تعداد شرکت کنندگان و تعیین تاریخ بعدی برای نشست دوحه همچنان ادامه دارد  اما حکومت افغانستان تلاش دارد تا این نشست پس از برگزاری جرگه مشورتی صلح برگزار شود.

گروه طالبان نیز شام روز گذشته نام ۲۵ نفر از نمایندگان خود را برای شرکت در نشست قطر رسانه ای کرد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme