شمار قربانیان حمله به مساجد نیوزلند به ۵۰ نفر افزایش یافت

به گزارش راه شمار قربانیان حمله به مساجد نیوزلند به پنجاه نفر افزایش یافت؛ در حالی‌که ده‌ها تن دیگر زخمی شده‌اند و در این میان ۱۲ نفر تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند. رسانه‌های نیوزلندی حملات را «بدترین حملات تروریستی» در تاریخ کشور نامیده‌اند.

برنتون هریسون تارانت، نژادپرست سفیدبرترپندار استرالیایی، این حملات را در جریان مراسم نماز، روز جمعه گذشته در کرایست‌چرچ، انجام داده‌است و اکنون در بازداشت به‌سر می‌برد.

مایک بوش، کمیسر پلیس نیوزلند، ۲۶ اسفند ماه به خبرنگاران گفته است، نیروهای امنیتی در جریان انجام تحقیقات در محل حملات پیکر یک قربانی دیگر را پیدا کرده‌اند و به این تربیت شمار کشته‌شدگان به ۵۰ نفر افزایش یافته‌است.

به گفته آقای بوش ۱۲ تن از زخمی‌ها تحت مراقبت‌های ویژه و در شرایط بحرانی قرار دارند.

از میان چهار نفری که در پی حملات به مسجد نور و مسجد لینوود، در کرایست‌چرچ، بازداشت شدند، تنها یک نفر با اتهام‌ها رسمی روبه‌رو شده‌است: برنتنون هریسون تارانت، ۲۸ ساله، که زاده استرالیا است و حمله مرگبار خود به صف نمازگزاران مسلمان را به‌صورت زنده از فیس‌بوک پخش کرده بود. 

بازرس پلیس نیوزلند، مایک بوش، می‌گوید مشخص شد مرد و زن مسلح دیگری که در پی واقعه بازداشت شدند، برای کمک به کودکان، به محل رفته بودند.

جوان ۱۸ ساله دیگری نیز در جریان عملیات پلیس در محل بازداشت شده که قرار است روز دوشنبه در دادگاه حاضر شود. با این حال پلیس می‌گوید حضور او در محل ارتباطی با حمله برنتون هریسون تارانت نداشته‌است.

بازتاب و پیامدهای حملات تارانت در هر دو کشور نیوزلند و استرالیا همچنان ادامه دارد.

رسانه‌ها و مقام‌های نیوزلندی، کشتار کرایست‌چرچ را «بزرگ‌ترین حمله تروریستی» در تاریخ نیوزلند توصیف کرده‌اند.

خانم جاکیندرا آردن، نخست‌وزیر نیوزلند، اعلام کرده در شرایط مالکیت سلاح در کشورش تغییراتی خواهد داد. او روز یک‌شنبه در حالی‌که روسری سیاهی بر سر کرده بود، همراه با صدها تن از شهروندان نیوزلند در مراسم یادبودی برای قربانیان در مسجدی در ولینگتون، پایتخت نیوزلند، شرکت کرد. 

رسانه‌های نیوزلندی تصاویری از شهروندان آن کشور را منتشر کرده‌اند، چه باورمندان مسلمان و شهروندان دیگر، که با شعارهایی با مضامین «اتحاد» در گوشه‌وکنار کشور جمع شده‌اند.

در برخی تجمعات در دست مسلمانان شعارهای قدردانی از نیوزلند دیده می‌شود و در جاهای دیگر پلاکاردهایی که روی آن‌ها نوشته شده: «این نیوزلند نیست»، اشاره‌ای به این که چنین اتفاقی در این کشور سابقه ندارد.

همزمان تلاش‌ها برای آن‌که هرچه زودتر هویت قربانیان مشخص شود، و بستگان آن‌ها بتوانند آن‌ها را به خاک بسپرند، ادامه دارد.

در عین حال رسانه‌های محلی به ستایش از یک شهروند افغان‌تبار به نام عبدالعزیز پرداخته‌اند که توانسته جلوی افزایش شمار کشته‌شدگان در مسجد لینوود را بگیرد.

آن‌طور که ای‌بی‌سی استرالیا گزاش داده عبدالعزیز پس از شنیدن صدای تیراندازی به بیرون از مسجد رفته و خطاب به برنتون هریسون تارانت گفته «به‌ اینجا بیا» و در نهایت در جریان «تعقیب و گریز»، مهاجم را از داخل ساختمان بیرون کشیده‌است. پلیس نیوزلند اندکی بعد موفق شده تارانت را بازداشت کند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme