عبدالله عبدالله: طالبان به‌دنبال بازگشت به امارت ترور است

عبدالله عبدالله، رئیس امور اجرایی افغانستان، می‌گوید خودداری گروه طالبان از گفت‌وگو با دولت، مانع اصلی برای رسیدن به صلح در کشورش است. آقای عبدالله می‌گوید این گروه همچنان به دنبال «بازگشت به امارت ترور» در افغانستان است.

انتقادهای شدید این مقام ارشد دولت افغانستان در آستانه دیدار شبه‌نظامیان طالبان با شماری از چهره‌های برجسته افغانستان صورت گرفته‌است.

مقام‌های گروه طالبان قرار است در پایتخت روسیه با شماری از چهره‌های برجسته افغانستان، از جمله حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین، دیدار و گفت‌وگو کنند، اما همچنان دیداری با مقام‌های رسمی و نمایندگان دولت برنامه‌ریزی نشده‌است.

دفتر اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، نیز دیدارهای برنامه‌ریزی‌شده برای ۱۶ بهمن ماه را هدف انتقاد قرار داده‌است.

دولت روسیه می‌گوید نقشی در مذاکرات و دیدارهای پیش‌رو ندارد. گفت‌وگوها توسط سازمانی متشکل از رهبران افغانستان در خارج از آن کشور که در مسکو مستقر است، برنامه‌ریزی شده‌است.

با این حال انجام دیداری در این سطح، بدون نظارت و حمایت از سوی کرملین، حتی اگر این حمایت‌ها به‌طور غیر مستقیم باشد، نامحتمل به‌نظر می‌رسد.

دولت افغانستان می‌گوید کابل باید در مرکز گفت‌وگوهای صلح افغانستان باشد. عبدالله عبدالله، رئیس امور اجرایی افغانستان، گفته دولت مرکزی «ترجیح می‌داد که دیدارها در مسکو شکل دیگری به‌خود می‌گرفت».

همزمان روزنامه نیویورک‌تایمز در تحلیلی نوشته‌است مذاکرات مسکو دولت فعلی افغانستان را بیشتر ضعیف خواهد کرد چراکه کابل در حال حاضر هم در حاشیه گفت‌وگوها با طالبان قرار گرفته‌است.

پیش از این نیز نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان دیدارهایی با طالبان در دوحه انجام داده بود. در پی تازه‌ترین آن‌ها وزارت خارجه ایالات متحده از روند مذاکرات ابراز رضایت کرد .

دولت آمریکا هنوز واکنشی به گفت‌وگوهای روز سه‌شنبه در مسکو نشان نداده‌است.

طالبان هیئتی ۱۰ نفره را روانه پایتخت روسیه می‌کند. انتظار می‌رود برخی از جنگ‌سالاران پیشین افغانستان که اکنون راه سیاست در پیش گرفته‌اند نیز در گفت‌وگوها شرکت کنند.

حامد کرزی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته قصد دارد «ارائه‌گر پیام صلح، همبستگی، استقلال و پیشرفت برای همه» باشد.

گروه طالبان در حالی‌که مشغول انجام مذاکرات و گفت‌وگوها با کشورهای خارجی و مقام‌های پیشین افغانستان است، به حملات خود به نیروهای امنیتی افغانستان نیز ادامه داده است. 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme