عضویت غیر دائمی قزاقستان در شورای امنیت نتایج و ارزیابی

کارشناسان علوم سیاسی اخیرا به مهمترین دست اورد های دیپلوماسی عضویت غیر دائمی جمهوری قزاقستان  در سالهای ۲۰۱۷ و۲۰۱۸  پرداخته اند.

.به نظر کارشناسان علوم سیاسی اولتر از همه ، کار دستگاه دیپلوماسی و دیپلمات های با تجربه قزاقستان، ادامه سیاست دور بینی داخلی و خارجی رئیس جمهور قزاقستان بوده است.

برنامه های اولیت بندی شده  نورسلطان نظربایف در مورد مسائل مهم جاری در قزاقستان و خارج از کشور: مبارزه علیه تروریسم بین المللی و قاچاق مواد مخدر، عدم گسترش سلاح های کشتار جمعی، حمایت از حقوق زنان و کودکان و غیره بوده است..

در سال ۲۰۱۸ تیمی ازشورای امنیت سازمان ملل متحد برای اولین بار ، با ابتکار عمل قزاقستان، از جمهوری اسلامی افغانستان  بازدید کردند تا وضعیت داخلی افغانستان  را تحت بررسی  قرار دهند..

امدن اعضای شورای امنیت سازمان ملل برای برسی از وضعیت افغانستان توسط دولت وحدت ملی ، مردم این کشور و به ویژه جامعه جهانی به طور کامل مورد قدردانی قرار گرفت.

قزاقستان رئیس سه کمیته شورای در شورای امنیت سازمان ملل بود که توجه خاصی به دولت افغانستان داشت.

  به نظر کارشناسان قزاقستان از ابتکار رسمی کابل مبنی بر حذف نام گلبدین حکمتیار از لیست سیاه شورای امنیت سازمان ملل حمایت کرده تا او به وطن بازگشته  و اکنون برای انتخابات ریاست جمهوری در کشورش برنامه ریزی دارد..

یک نقطه عطف در دیپلماسی بین المللی جلسات و مشاوره در شورای امنیت  که توسط هیئت مدیره قزاقستان برگزار شده ، زمانی که  نیویورک خواستار تلاش مشترک برای مقابله با چالش ها و تهدیدهای امنیتی شده بود. توانست دست اورد های قابل ملاحظه ای داشته باشد.

  کارشناسان قزاقی معتقدند این کشور دو بار از تمدید سالانه ماموریت  کمک های سازمان ملل متحد در افغانستان حمایت کردند.

جمهوری قزاقستان عضو پروسه صلح  استانبول و کنفرانس کابل  و دیگر طرح های بین المللی و منطقه ای برای حل و فصل اختلاف درافغانستان حمایت و اشتراک فعال داشده است.

  در سال ۲۰۱۳ با ابتکار وهمکاری دولت قزاقستان، کنفرانسی با اشتراک وزرای خارجه کشورهای علاقه مند در افغانستان در شهر الماتی ان کشور در مورد افغانستان برگزار شد..

قزاقستان در چارچوب حل و فصل گفتگوی های سوریه به عنوان بخشی از سیاست های صلح آمیز دولت قزاقستان در خاورمیانه است که  این منطقه را همدست ساخت،به میزبانی نمایندگی های خارجی در آستانه را برگزار کرد به گفته کارشناسان، عضویت غیرمستقیم جمهوری قزاقستان در شورای امنیت سازمان ملل، نمونه خوبی از چشم انداز وضعیت در جهان، روند مثبت و منفی در توسعه آن در زمینه های مختلف بوده است.

کارشناسان داخلی قزاقستان بر این باور هستند که تغییر های کلان در پست های مهم حکومتی در چند روز گذشته از جمله استعفای نورسلطان نظربایف ورفتن قاسیم توکایف به جای او در ریاست جمهوری و امدن دختر نظر بایف به سمت ریاست مجلس سنای این کشور هیچ تغییر در سیاست صلح امیز و صلح دوستی این کشور در منطقه و جهان نخواهد اورد.

فیصل گلزاد محصل از الماتی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme