فشارهای آمریکا و عقب نشینی مشاور امنیت ملی افغانستان

در حالی که مشاور امنیت ملی افغانستان در سفرش به آمریکا، دولت این کشور را متهم کرده بود که در کشورش اهداف استعماری را دنبال می‌کند اما اظهارات جدیدش نشان می‌دهد که از مواضع گذشته عقب نشینی کرده است. 

به گزارش راه «حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان در سفر اخیرش به آمریکا به «فاکس‌نیوز» گفته بود که آمریکا در افغانستان اهداف استعماری را دنبال کرده و «خلیل زاد» به دنبال تضعیف دولت افغانستان و ایجاد دولتی استعماری در این کشور است.

این اظهارات مشاور امنیت ملی افغانستان واکنش تند دولت آمریکا را در پی داشت و برخی از رسانه‌ها نیز از احضار شدن مشاور امنیت ملی افغانستان توسط وزارت خارجه آمریکا خبر دادند.

«رابرت پالادینو» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بود: ما باور نداریم که اظهارات محب از نظر همه آنها نمایندگی کند زیرا ما در هر فرصتی که امکان داشته است با رهبران حکومت وحدت ملی همکاری کردیم.

«اسوشیتیدپرس» رسانه آمریکایی نیز نوشت: پس از اظهارات مشاور امنیت ملی افغانستان، «دونالدترامپ» رئیس جمهور آمریکا نشست محرمانه را درباره افغانستان برگزار کرده است.

این نشست با حضور «مایک پامپئو» وزیر خارجه، ژنرال جوزف دنفورد رئیس ستاد مشترک ارتش، «جیناهاسپل» رئیس سیا، «جان‌بولتن» مشاور امنیت ملی آمریکا در اتاق مخفی وزارت دفاع صورت گرفته است.

«طارق آرین» سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان نیز اعلام کرد که حمدالله محب به وزارت خارجه آمریکا احضار نشده بلکه بر اساس برنامه از پیش تعیین شده با وزیر خارجه آمریکا دیدار کرده است.

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا در بیانیه که در رابطه به این موضوع از واژه احضار برای فراخواندن مشاور امنیت ملی افغانستان به این وزارت استفاده کرده بود.

به نظر می‌رسد که فشارهای داخلی و خارجی باعث شد تا حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان از اظهارات قبلی خود درباره مذاکرات آمریکا با طالبان و تلاش‌ها برای استعمار افغانستان توسط آمریکا عقب نشینی کند.

مشاور امنیت ملی افغانستان در تویترش نوشت: مردم افغانستان خواستار برقراری صلح دائمی در کشورشان هستند و شرکای بین‌المللی افغانستان نیز در همین راستا تلاش می‌کنند.

وی با اظهاراتی متفاوت این بار به اصطلاح از کمک‌های آمریکا به کشورش ابراز قدردانی کرده است.

محب نوشت: دولت و مردم افغانستان ارزش روابط با آمریکا را درک می‌کنند و بویژه از کمک‌های آمریکا به نیروهای امنیتی افغان در این کشور سپاسگزار هستند.

این عقب نشینی در حالی صورت گرفت که مشاور امنیت ملی افغانستان به دلیل اظهارات ضد آمریکایی با انتقاد برخی از مقامات دولت و اعضای پارلمان این کشور روبرو شد.

عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان نیز از اظهارات مشاور امنیت ملی این کشور انتقاد کرده و خواستار رعایت جانب احتیاط توسط مقامات رسمی در هنگام اظهار نظر شده بود.

«عرفان‌الله عرفان» معاون منشی پارلمان افغانستان نیز شرایط این کشور را حساس خوانده و از رهبران حکومت وحدت ملی خواسته است که با اظهارات شان به بحران دامن نزنند.

این در حالی است که دولت افغانستان از روند مذاکرات صلح حذف شده است و مذاکرات اخیر در قطر به مدت 16 روز در پشت درهای بسته بین آمریکا و طالبان برگزار شده بود.

نگرانی‌هایی وجود دارد که آمریکا ارزشی برای دولت قانونی این کشور قائل نبوده و تحت عنوان صلح در راستای معامله با طالبان بر سر آینده افغانستان تلاش می‌کند.


دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme