مکاتب دخترانه فراه به مثابه هدف جنگی؛ تخریب ۶ مکتب در ۷ ماه

در ولایت آشوب‌زده فراه در غرب افغانستان، مکاتب دخترانه هم از گزند حملات تخریبی افراد مسلح ناشناس به دور نمانده‌اند. تخریب و آتش‌زدن ۶ مکتب در ۷ ماه اخیر در این ولایت، نشان می‌دهد که این مکاتب هم از سوی مخالفان، نوعی هدف جنگی تلقی می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری راه به نقل از افق محمد عظیمی؛ رییس معارف فراه در گفتگو با خبرگزاری افق گفت که مکاتب دخترانه گینکان، دور جو، قلعه زمان، شیرعلی‌خان و دوبار هم شهید بنفشه، توسط افراد مسلح ناشناس منفجر و یا طعمه حریق شده‌اند.

تنها در طول هفته جاری، مکاتب دخترانه «شهید بنفشه» و «شیرعلی‌خان» با مواد انفجاری تخریب شدند.

تخریب مکاتب دخترانه، ضربه بزرگی به معارف ولایت فراه می‌زند. هم‌اکنون در نبود این ساختمان‌های درسی، دانش‌آموزان مجبور هستند که زیر خیمه‌ها و یا در فضای باز به آموزش بپردازند.

دمای هوا در ولایت فراه به تناسب اغلب ولایت‌های افغانستان بیشتر می‌باشد و به همین خاطر، آموزش در فضای باز، کاری طاقت‌فرسا است و مطمئناً مشکلات صحی فراوانی برای دانش‌آموزان به ویژه دختران و کودکان خردسال ایجاد می‌کند.

اصرار دولت، انکار طالبان
شاه‌محمود نعیمی؛ معاون شورای ولایتی فراه به خبرگزاری افق گفت که طالبان، پیشتر خواستار مسدودشدن دروازه‌ مکتب دخترانه «شیرعلی‌خان» شده‌بودند؛ اما این درخواست از سوی اداره معارف این ولایت پذیرفته نشده‌است.

او مدعی است که تخریب این مکتب کار گروه طالبان است.

طالبان اما این ادعا را بی‌اساس خوانده‌ و تاکید کرده‌اند که به هیچ عنوان مکاتب را تخریب نمی‌کنند.

در زمان سلطه رژیم طالبان، دختران حق رفتن به مکاتب را نداشتند؛ اما پس از سقوط این رژیم، به ویژه در پی جدی‌ترشدن تلاش‌ها برای صلح، به نظر می‌رسد رویکرد آن گروه در این زمینه، تعدیل شده و آنان در این خصوص، انعطاف‌پذیرتر شده‌اند.

گروه طالبان در مواردی از دختران دانش‌آموز و معلمان زن ‌خواسته‌اند که با حجاب اسلامی و بدون آرایش به مکتب بروند.

آن‌ها پیشتر در چند ولسوالی ولایت غزنی به معلمان زن تذکر داده‌بودند که آرایش نکنند و دانش‌آموزان هم لباس تنگ نپوشند.

پادرمیانی بزرگان
مردم فراه تاکنون به سنت‌های گذشته مبنی بر حل و فصل سنتی اختلافات پایبند هستند و مسؤولان محلی هم با بهره‌گیری از قدرت بزرگان قومی، در تلاش اند تا معمای تخریب مکاتب دخترانه را حل کنند.

رییس معارف فراه می‌گوید که هم‌اکنون تلاش‌ها با پادرمیانی بزرگان قومی جریان دارد تا افراد مسلح ناشناس اقدام به تخریب مکاتب دخترانه در این ولایت نکنند.

او تداوم تخریب این مکاتب را نگران‌کننده می‌داند و از نیروهای امنتیی و کشفی می‌خواهد که عاملان این اقدامات را بازداشت کنند؛ اما تاکنون عاملان تخریب مکاتب دخترانه در فراه بازداشت نشده‌اند.

فراه از ولایت‌های محروم افغانستان شمرده می‌شود. با گذشت ۱۸ سال از عمر نظام کنونی، همچنان بسیاری از مکاتب ساختمان درسی ندارند و شماری قابل توجه از‌ اطفال در مناطق دوردست از رفتن به مکتب محروم هستند.

با تخریب مکاتب که در طول یک‌سال گذشته به کرات در فراه اتفاق افتاده، محرومیت اطفال از دسترسی به آموزش هم افزایش یافته و به باور آگاهان، تداوم این روند برای بخش آموزش «فاجعه‌بار» می‌باشد.

منبع:خبرگزاری راه

نویسنده:واجد روحانی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme