نیویارک تایمز: «درصورت جنگ، هند تنها ده روزمهمات دارد»

روزنامه نیویارک تایمز بر بنیاد یک بررسی دولتی هند نگاشته است که هرگاه هند درگیر یک جنگ سخت شود، دهلی نو بیشتر از ده روز قادر به رسانیدن مهمات به نیروهای امنیتی اش نمی باشد. 

برخی از کارشناسان در واشنگتن هشدارداده اند؛ ازآنجایی که هند و پاکستان هردو مجهز با سلاح های اتومی اند، هرگاه هندوستان وپاکستان درگیرشوند، نگرانی ها از احتمال جنگ اتومی وجود دارند. این بررسی دولتی هند نشان می دهد که ۶۸ در صد وسایل ومهمات نظامی هند کهنه هستند که رسماً آنان را “قدیمی” نام نهاده اند. به نقل از واشنگتن پست این پنهان نیست که اردوی هندوستان در وضعیت خوبی قرار ندارد اما در درگیری اخیر هند با پاکستان و سقوط یک هواپیمای این کشور که (هواپیمای  کهنه روسی بوده است) درباره چگونگی آمادگی اردوی هند پرسش های تازه ای را برانگیخته است، اما با این هم تعداد نظامیان اردوی هند نسبت به پاکستان بیشتر است.

مایکل کوکلمن، کارشناس جنوب آسیا در واشنگتن به این نظراست که ظرفیت نظامی پاکستان نسبت به هند ضعیف است به همین خاطراحتمال بیشتر شدن جنگ اتومی می رود. کوکلمن گفت:«در شرایط کنونی عمل بالمقابل پاکستان احتمالاً با  پاسخ شدید و ویرانگر هند رو به رو شود، در چنین صورتی، ما باید به آغاز یک جنگ اتومی نگرانی داشته باشیم.»

برخی از مقام های امریکایی که برای گسترش روابط نظامی میان واشنگتن و دهلی نو کار می کنند به نیویارک تایمز گفته اند که بروکراسی و فروش اسلحه در هند تعلیمات نظامی را در این کشور با مشکلات رو به رو می سازد.

آنان می گویند که برای نیروهای امنیتی هند بسیار بودجه کم اختصاص داده شده است. نیروهای دریایی، نیروهای زمینی و نیروهای هوایی این کشور به جای کار، مصروف رقابت های داخلی می باشند؛ اما با وجود آنهم ایالات متحده امریکا می خواهد که روابط نظامی اش را با هند گسترش بدهد، تا جلو نفوذ نیرو های نظامی در حال افزایش چین را در منطقه بگیرد.

 در حالی که در این اواخرروابط ایالات متحده امریکا و پاکستان تا حدودی به سردی گراییده اند واشنگتن نسبت به گذشته به هندوستان نزدیک شده است. به نقل از نیویارک تایمزتنها در ده سال اخیر صادرات جنگ افزار واشنگتن به هند از صفر به ۱۵میلیارد دالرافزایش یافته است.

  اما پاکستان هم جنگ افزار های امریکایی زیادی دراختیار دارد.گفته می شود که برای سقوط هواپیمای نوع میگ ۲۱ از هواپیمای جنگی ” اف ۱۶” استفاده صورت گرفته است.

هرچند پاکستان از آن انکار می کند، اما سفارت ایالات متحده امریکا در این کشور گفته است که این مسأله را مورد بررسی قرار می دهد. هرگاه ثابت شودکه پاکستان چنین موردی را مرتکب شده باشد، احتمالاً نقض قرارداد نظامی میان پاکستان و ایالات متحده خواهد بود.

بودجه نظامی هندوستان در سال ۲۰۱۸ به ۴۵ میلیارد دالر می رسید، اما مشکل اصلی مقدار بودجه نه، بلکه چگونگی مصرف آن است. بخش بزرگی از این پول که ۱،۲ میلیون می باشد، مصرف معاش یا حقوق ماهوار نظامیان هند می شود و تنها ۱۴ میلیارد دالر برای خریداری تجهیرات نظامی به مصرف می رسد. هر دو کشورهندوستان و پاکستان به سلاح اتومی موشک های (بالستیک) مجهزمی باشند. بنا بر معلومات مرکزبین المللی مطالعات ستراتیژیک که مقر آن در واشنگتن است، هندوستان ۹ نوع راکت های عملیاتی دارد که در این میان موشکی بنام (داکنی ۳) نیز شامل است، این موشک می تواند۵۰۰۰ کیلومتر را هدف قرار دهد.

 به نقل ازاین مرکز، پاکستان نیز به کمک چین نوعی موشکی در اختیار دارد که هر بخش هند را می تواند هدف قرار دهد.

 این در حالیست که هردو کشور کلاهک های کوچک سلاح اتومی را نیز در اختیار دارند. این کلاهک ها در موشک های نصب می شوند که فاصله ۵۰ تا ۱۰۰ کلیومتر را نشانه بگیرند. بربنیاد اطلاعات مرکز تحقیقات جهانی در شهر استکهلم، پاکستان میان ۱۴۰ تا ۱۵۰ و هندوستان میان ۱۳۰ تا ۱۴۰ کلاهک اتومی در اختیار دارند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme