نی: بستن فیس‌بوک پذیرفتنی نیست

پس از آن‌که وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی، از اعمال پالیسی‌ تاز‌ه‌اش، بر شبکه‌های اجتماعی خبر داد، نی، نهاد حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان، گفته است که وضع هرگونه محدودیت بر رسانه‌های همه‌گانی و اجتماعی، قابل پذیرش نیست.

عبدالمجیب خلوت‌گر، رییس اجرایی نی، دیروز یک‌شنبه، بیست‌وپنجم حمل در خبرنامه‌ای از این نهاد گفته است که بر مبنای ماده‌ی ۳۴ قانون اساسی افغانستان، هیچ محدودیتی در فعالیت شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های همه‌گانی پذیرفتنی نیست. آقای خلوت‌گر افزوده است که قوانین افغانستان، چارچوب فعالیت رسانه‌ها را تعریف کرده و هر نوع عمل خلاف این چارچوب، در مخالفت صریح با قانون پنداشته می‌شود.

این نهاد از وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی خواسته است که به جای محدود کردن شبکه‌های اجتماعی، در نظام‌مند ساختن آن بر مبنای قوانین نافذ تلاش کند. دفتر نی اعلام کرده است که وضع هرگونه محدودیت بر شبکه‌های اجتماعی، به آزادی بیان کشور صدمه وارد خواهد کرد.

«ترفندی برای محدودیت شبکه‌های اجتماعی»

اظهارات شهزادگل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی، انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی را نیز برانگیخته است. شهروندان، هشدار اخیر آقای آریوبی به اداره‌ی فیس‌بوک و اعمال محدودیت در این رسانه‌ی اجتماعی را نقض آزادی بیان عنوان کرده‌اند.

مجیب مهرداد، شاعر و نویسنده، در این مورد در صفحه‌ی فیس‌بوکش نگاشته است که اگر بستن حساب‌های فیس‌بوک بر اساس چند کلیشه باشد، می‌توان هر حسابی را بست و برچسب فعالیت ضد منافع ملی و اخلاقیات اجتماعی  را بر آن زد. آقای مهرداد افزوده است که روشی را که وزارت مخابرات برای زدودن حساب‌های جعلی از شبکه‌های اجتماعی انتخاب کرده است، ترفندی برای محدودسازی بیان آزاد است. وی در ادامه گفته است که راه منطقی برای جلوگیری از فعالیت فیس‌بوک‌های جعلی، این است که حساب‌هایی که علیه آن‌ها شکایت شهروندان وجود دارد و فعالیت‌های‌شان نوعی تروریسم اجتماعی و ترور شخصیت افراد است، آن هم بر اساس شکایت شهروندان بسته شود. 

در همین حال، حشمت رادفر، فعال اجتماعی، در واکنش به اظهارات وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی، در صفحه‌ی فیس‌بوکش نگاشته است که اعمال محدودیت غیرقانونی و ناموجه بر شبکه‌های اجتماعی، به ویژه فیس‌بوک، نه معقول است و نه عملی. آقای رادفر افزوده است که خطوط کلان پالیسی‌های دولت در پیوند با آزادی بیان و حدود و ثغور آزادی‌های مدنی و شهروندی در قانون اساسی، قانون رسانه‌های همه‌گانی و قانون حق دست‌رسی به اطلاعات واضح و مشخص شده است. حشمت رادفر در ادامه گفته است که مخابرات افغانستان بهتر است به جای تلاش برای محدود کردن فیس‌بوک، به پرسش‌ها و مطالبات مردم در پیوند به به‌سازی و شفافیت خدمات شبکه‌های مخابراتی به صورت دقیق، شفاف و مسلکی رسیده‌گی کند.

«هدف، کنترل فیس‌بوک نیست»

با این حال، مسوولان وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی می‌گویند که تصمیم اخیر این وزارت، به معنای کنترل کردن فیس‌بوک نیست. شهزادگل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی، دیروز در یک نشست خبری گفت منظور از این اقدام، احترام گذاشتن شبکه‌ی فیس‌بوک به قوانین و فرهنگ کشور و در نظر گرفتن این موارد در بازتاب آن در شبکه‌های اجتماعی، بوده است. آقای آریوبی افزود که از گسترش حساب‌ها و اطلاعات جعلی، در شبکه‌های اجتماعی در شماری از کشورهای دیگر  نیز جلوگیری می‌شود. وزیر مخابرات و تکنولوژی با انتقاد از پراکنده‌گی در شبکه‌های اجتماعی، گفت:  «این‌جا هر کسی می‌آید یک حساب جعلی باز می‌کند و هرچه که دلش خواست، می‌نویسد.» به گفته‌ی او، وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی، جهت تشخیص حساب‌های جعلی در فیس‌بوک، به این اداره فرصت داده است.

در کنار این، وحید عمر مشاور ریاست جمهوری، در صفحه‌ی توییترش نگاشته است که هیچ بحث و تصمیمی مبنی بر ایجاد محدودیت در فیس‌بوک یا دیگر شبکه‌های اجتماعی، در حکومت صورت نگرفته است. آقای عمر افزوده است که در این مورد، هیچ پلانی نیز تاکنون مطرح نشده است.

این همه در حالی است که وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی روز شنبه، ۲۴ حمل اعلام کرد که به کمپنی فیس‌بوک شش ماه فرصت می‌دهد تا در این مدت پالیسی‌های دولت افغانستان و قوانین کشور را رعایت کند. مسوولان این وزارت هشدار دادند که در صورتی که کمپنی فیس‌بوک پالیسی‌ها و قوانین افغانستان را رعایت نکند، فعالیت فیس‌بوک در افغانستان را «مطلقاً» متوقف خواهند کرد. شهزادگل آریوبی، در یک نشست خبری گفت که این وزارت برای رعایت حریم خصوصی و فرهنگ مردم و هم‌چنان استفاده مؤثر از شبکه‌های اجتماعی پالیسی‌ای را تهیه کرده است و از مجراهای دیپلماتیک و وزارت امور خارجه از کمپنی فیس‌بوک خواهد خواست تا این پالیسی را بر کاربران فیس‌بوک در کشور در دستور اجرا قرار دهد.

فیس‌بوک یکی از پر‌کاربرترین شبکه‌های اجتماعی است که از سوی شهروندان به صورت دوام‌دار کار گفته می‌شود. یکی از نگرانی‌های جدی که همواره از سوی کاربران فیس‌بوک مطرح شده‌ است، نبود مصونیت در استفاده از این شبکه‌ی اجتماعی است. بر اساس آمارها، حدود ۱۰ میلیون تن از شهروندان کشور از خدمات انترنتی استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme