هند ۴ هلیکوپتر جنگی به افغانستان کمک می‌کند

مشاور شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که هند ۴ چهار هلیکوپتر جنگی به افغانستان کمک میکند و قرار است این هلیکوپتر‌ها به زودی به افغانستان برسد.

حمدالله محب، که هفته گذشته به هند سفر کرده بود در گفتگو با یک رسانه هندی گفته است که قرار است دو هلیکوپتر از کمک‌ های دهلی‌نو در ماه مارچ ۲۰۱۹میلادی به افغانستان برسد.

آقای محب گفته است: ” ما دو هلیکوپتر را در ماه مارچ دریافت خواهیم کرد، این پروسه‌ است که به زمان نیاز دارد، دو چرخبال دیگر هم در جون یا جولای خواهند رسید، موضوع مهم آماده شدن است چرخبال ها خواهند رسید”.

پیش از این مقام‌های افغان گفته اند قرارداد خریداری این هلیکوپترها در اوایل سال ۱۳۹۷خورشیدی، میان افغانستان، هند، و بلاروس امضأ شده و طبق آن، بلاروس چهار هلیکوپتر نوع ام آی-۲۵ (Mi-25) را به افغانستان آماده می‌کند.

گفته می‌شود که هزینۀ خرید این هلیکوپترها جمعاً به ۲۰ میلیون دالر امریکایی میرسد که همه‌اش را هند میپردازد.

تا حالا، هند ۳ هلیکوپتر جنگی در سال های گذشته به افغانستان کمک کرده است.

افغانستان تلاش دارد تا طی سه سال پیشرو، قوای هوایی خود را تا حد زیادی نیرومند و با وسایل و طیاره های عصری مجهز سازد. در عملی ساختن این پلان، ایالات متحدۀ امریکا نقش زیادی دارد.

پیش از این، ایالات متحدۀ امریکا روند تسلیم دهی هلیکوپتر های نوع بلک هاک به نیرو های افغان را آغاز کرده بود، و نخستین دستۀ این نوع طیاره ها سال گذشته به قوای هوایی افغان سپرد.

ایالات متحده امریکا پیش از این اعلام کرده بود که تا سال ۲۰۲۴، به تعداد ۱۵۹ هلیکوپتر نوع بلک هاک را در اختیار نظامیان افغان قرار خواهد داد، تا در کنار نیرو های زمینی، قوای هوایی این کشور نیز تقویت یابد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme