ویروس کرونا؛ افغانستان تمامی رفت‌وآمدها با ایران را متوقف کرد

به وزارت خارجۀ افغانستان نیز دستور داده‌ شده‌است تا خدمات قنسلی‌اش را در ایران محدود کند و از ایران بخواهد که روند اخراج اجباری افغان‌ها را متوقف کند.

حکومت افغانستان، برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا، تمامی رفت‌وآمدها – از زمین و هوا – را با ایران به‌گونۀ موقت متوقف کرد.

پس از چاشت امروز (یک‌شنبه، ۴حوت) وزارت صحت‌عامه افغانستان از ثبت سه رویداد مشکوک ویروس کرونا در ولایت هرات – همرز با ایران – خبر داد. افراد مشکوک، اخیرأ به قُم ایران سفر داشته‌ بوده‌اند.

در پی این رویدادها، حکومت افغانستان نشستی را به رهبری حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور دایر کرد و در آن تصمیم گرفته شد تا برای پیشگیری از شیوع این ویروس به افغانستان، تمامی رفت‌وآمدها به ایران به‌گونۀ موقت متوقف شوند.

در این نشست هم‌چنان تصمیم گرفته شده‌است که واردات چوچۀ مرغ و تخم مرغ نیز از ایران و پاکستان متوقف شود.

ویروس کرونا، اخیر جان هشت تن را در ایران گرفت و بیش از ۳۰ دیگر به این ویروس آلوده شده‌اند. 

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت افغانستان که در این نشست حضور داشته‌است، گفته که تاکنون رویداد مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت نشده‌است.

او گفته‌است که آمادگی‌های لازم برای تشخیص بیماران، قرنطین و درمان آن‌ها در مرکز و ولایات گرفته شده‌است.

وزیر صحت از مردم خواسته‌است که «روزانه بطور متعدد دستان خویش را با صابون شسته و همیشه از ماسک استفاده نموده و از تجمعات غیرضروری خودداری نمایند زیرا این ویروس از یک فرد به فرد دیگر قابل انتقال است.»

در نشست امروز هم‌چنان تصمیم گرفته‌ شده‌است تا کمیتۀ ویژه در مرکز و ولایات جهت هماهنگی فعالیت‌ها ایجاد و برای آگاهی‌دهی عامه هرچه زودتر کمپاین‌ملی آغاز گردد.

به وزارت خارجۀ افغانستان نیز دستور داده‌ شده‌است تا خدمات قنسلی‌اش را در ایران محدود کند و از ایران بخواهد که روند اخراج اجباری افغان‌ها را متوقف کند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme