پایان خشونت‌بار انتقال مدیریت مکاتب افغان- ترک به بنیاد معارف ترکیه

وزارت معارف کشور اعلام کرده که روند سپردن مسؤولیت اداره مکاتب افغان- ترک به بنیاد معارف ترکیه، روز جمعه (۱۴ سرطان) به‌پایان رسید. این در حالی است که در جریان این رویداد، خبرهایی درباره خشونت پولیس علیه دانش‌آموزان و خبرنگاران منتشر شده‌است.

نوریه نزهت؛ سخنگوی وزارت معارف گفته‌است که آخرین مکاتب افغان- ترک در کابل روز گذشته (جمعه، ۱۴ سرطان) به بنیاد معارف ترکیه سپرده شده‌است. به‌گفته‌ی او، سه مکتب در شهر کابل و یک مکتب در مربوطات ولسوالی بگرامی این ولایت، از مکاتبی بودند که روز جمعه روند تسلیم‌دهی آنان به این بنیاد انجام شد.

توافق بر سر واگذاری این مکاتب به بنیاد معارف ترکیه دو سال پیش میان حکومت افغانستان و ترکیه به امضا رسید و پیش از آن، شماری از این مکاتب در ولایت‌های هرات، جوزجان، بلخ و قندهار به این بنیاد واگذار شد.

واگذاری با استفاده از نیروی پولیس
واگذاری آخرین مکاتب افغان- ترک روز جمعه با محاصره مکتب «آریانا افغان – ترک» در کابل آغاز شد و نیروهای امنیتی با شکستن دروازه این مکتب، وارد آن شدند. پولیس با پاشیدن آب روی دانش‌آموزان، آنان را از صحن این مکتب بیرون کرد.

مکتب دیگری در ساحه تایمنی کابل نیز مورد یورش پولیس قرار گرفت و تصاویر منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی، نشان‌دهنده سراسیمگی و ترس دختران دانش‌آموز این مکتب است.

ضرب‌وشتم و توهین به خبرنگاران
از طرف دیگر، در جریان یورش پولیس به این مکاتب، شماری از خبرنگاران مورد لت‌وکوب و خشونت لفظی پولیس قرار گرفتند. سمیع جهش؛ خبرنگار آریانانیوز هنگام پوشش خبری این رویداد توسط نیروهای امنیتی مورد لت‌وکوب قرار گرفت و دوربین و تلفن همراه‌اش از سوی پولیس ضبط شد.

تصویربردار طلوع‌نیوز و چند خبرنگار دیگر نیز در جریان این رویداد توسط پولیس مورد حمله فزیکی و لفظی شدید قرار گرفتند.

با این‌همه، سخنگوی وزارت معارف گفته‌است که واگذاری این مکاتب «کاملا به‌گونه‌ مسالمت‌آمیز» پایان یافته‌است.

مکاتب افغان- ترک تا قبل از کودتای سال ۲۰۱۶ ترکیه، فعالیت بدون سروصدایی در افغانستان داشت؛ اما پس از آن دولت ترکیه فتح‌الله گولن؛ روحانی ناراضی ترک مقیم امریکا را متهم به طراحی کودتا کرد و با این استدلال که مکاتب افغان- ترک هم تحت حمایت شبکه گولن است، خواهان مسدودشدن آن گردید.

جنبش فتح‌الله گولن در سراسر جهان از جمله افغانستان فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی دارد و مکاتب افغان- ترک نیز از سوی بنیاد گولن حمایت می‌شود.

دانش‌آموزان این مکاتب در افغانستان در سال‌های گذشته دستاوردهای چشمگیری داشته‌اند و در سال گذشته نیز اول نمره عمومی کانکور یکی از دانش‌آموزان مکتب افغان- ترک بود.

منبع:خبرگزاری افق

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme