چرا ادارات امنیتی افغان در جلوگیری از تکرار حملات تروریستی ناکام اند؟

شهر کابل روز دوشنبه شاهد حمله خونینی بود. چهار تن از مهاجمان پس از منفجر کردن یک موتر بمب‌گذاری شده، وارد ساختمان وزارت فواید عامه و معینیت شهدا و معلولین شدند. این حمله مرگبار ۴۳ کشته به جا گذاشت.

چهار تن از مهاجمان پس از آن‌ که یک موتر بمب‌گذاری شده را در دروازه ورودی وزارت فواید عامه انفجار دادند، از راه عقبی وارد ساختمان این وزارت و معینیت شهدا و معلولین در منطقه مکرویان کهنه شهر کابل شدند.

براساس اظهارات شاهدان عینی، مهاجمان با ورود به ساختمان معینیت شهدا و معلولین، شماری از شعبه‌های کاری را با بمب منفجر کردند. وزارت صحت عامه گفته است که در این حمله ۴۳ تن کشته شده که ۱۱ تن از کشته شدگان زن و ۲۹ تن دیگر مرد هستند. ۲۷ تن دیگر زخم برداشته ‌اند.

مسئولیت بیشتر حملات انتحاری در کابل را طالبان و داعش به عهده می‌گیرند، اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در یک پیام تویتری گفته است که طالبان این حمله را انجام نداده اند.

نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله روز سه شنبه در یک نشست خبری گفت که هنوز عاملان این حمله شناسایی نشده‌اند: «متاسفانه تاکنون معلومات ما تکمیل نیست، اما تروریستان و دشمنان مردم دست به این حمله زده اند. ما تلاش داریم تا عاملان این حمله را پیدا کنیم.»

ناکامی نهادهای امنیتی

وزارت فواید عامه فاصله کمی با وزارت دفاع و ریاست جمهوری دارد و از مناطق مورد محافظت کابل است. به دنبال حملات پیهم تهاجمی بر مناطق دیپلوماتیک این شهر، نهادهای  امنیتی برای تامین امنیت این مناطق و جلوگیری از ورود انتحاری‌ها کمربند سبز امنیتی ایجاد کرده اند، بازرسی افراد و وسایطی را که داخل این مناطق می‌شود، شدت بخشیده اند و مانع عبور و مرور وسایل باربری به داخل شهر می شوند.

سخنگوی وزارت داخله در مورد این ‌که چرا نیروهای امنیتی قادر به جلوگیری از این حملات نیستند، گفت: «در سال جاری بیشتر از ۱۵ مورد فعالیت‌های تروریستی را شناسایی و جلوگیری کردیم. اما موضوعاتی است که پیش می‌آید و نیاز به بررسی دارد.»

در همین حال جنرال طاهر یرغل نظامی پیشین و آگاه مسایل نظامی می‌گوید که ضعف استخباراتی و بی تفاوتی پولیس در پوسته‌های امنیتی، دلیل اصلی ناکامی نهادهای امنیتی است: «ضعف ارگان‌های کشفی و استخباراتی اصل عمده است. این ارگان‌ها نمی‌توانند که به موقع از تصمیم‌گیری دشمن آگاه و جلو آن را بگیرند.»

غیرنظامیان قربانیان اصلی

شاهدان عینی می‌گویند تمام کسانی که در این حمله کشته شده اند، افراد ملکی هستند. احمد فواد یک شاهد عینی می‌گوید که مهاجمان با بمب دستی شعبه‌های کاری معینیت شهدا و معلولین را انفجار داده‌اند: «مهاجمان اول ریاست منابع بشری را انفجار دادند. بعدا در منزل چهار بخش فایننس را انفجار دادند و مردم زیاد شهید شدند.» این شاهد عینی گفت که مهاجمان لباس اردوی ملی به تن داشتند.

شکیب یک شاهد دیگر گفت که طالبان به هیچ کسی رحم ندارند؛ زیرا تمام افرادی که کشته شدند، ملکی‌ها، زنان و کودکان بوده‌اند: «این یک وزارت ملکی است و بیشتر کسانی که کشته شده کیله فروش و لیمو فروش بوده‌اند. اینجا همه مردم ملکی زندگی می‌کنند.»

چند روز قبل از آن نیز موتر بمب گذاری شده در نزدیکی شرکت امنیتی «جی فور اس» در شرق کابل منفجر شد که در آن ده نفر کشته شدند پیشتر از آن در ماه عقرب، یک حمله کننده انتحاری خودرا در محفل تجلیل از مراسم میلادالنبی منفجر کرد. شرکت کنندگان این محفل علمای دینی بودند و در این حمله ۵۵ نفر کشته شدند.


دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme