چرا منتقدان حکومت به پارلمان راه نیافتند؟

از میان بیش از ۲۵۰۰ کاندیدا در انتخابات پارلمانی کشور، شماری از نامزدان منتقد حکومت و اعضای کنونی مجلس که در میان مرم از جایگاه نسبتا خوبی برخورداراند در فهرست ابتدایی برندگان انتخابات پارلمانی راه نیافته‌اند. موردی که این روزها افکار عامه را به خود جلب کرده و تا حدی به دغدغه فکری شهروندان مبدل شده است.

کمیسیون مستقل انتخابات تا کنون نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ۳۱ ولایت کشور را اعلام کرده و گفته است که تلاش می‌کند هرچه زودتر نتایج ابتدایی ولایات کابل و بغلان را نیز اعلام کند.

همایون همایون، عبدالطیف پدرام، محمد اکبری، ظاهر قدیر، نعیم لالی حمیدزی، بشیر احمد ته‌ینج و محمد عبده از چهره‌های سرشناس و منتقد حکومت اند که برای دور هفدهم مجلس نمایندگان خود را کاندیدا کرده بودند، اما در فهرست ابتدایی برندگان،‌ راه پیدا نکرده‌اند.

همایون همایون، نماینده کنونی مردم خوست که در انتخابات سال ۲۰۱۴ میلادی در تیم رییس جمهو غنی بود، در دو سال گذشته به یکی از منتقدان جدی رییس جمهوری مبدل شد. آقای همایون، بارها در نشست‌های علنی مجلس نمایندگان حکومت را به قوم‌گرایی و توطئه‌گری علیه چهره‌های سیاسی متهم کرد. این عضو مجلس یکی از برگزار کنندگان اصلی نشست لوی قندهار بود که سال گذشته به منظور بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم به کشور و پایان دادن به سیاست‌های «تمامیت خواهی و قوم‌گرایی» از جانب ریاست جمهوری، برگزار شده بود.

عبداللطیف پدرام، عضو فعلی مجلس یکی از دیگر از منتقدان حکومت است. آقای پدارم همواره در برابر سیاست‌های رییس جمهور غنی به ویژه در برابر  فرمان توزیع تذکره‌های الکترونیکی با درج قومیت و ملت مخالفت کرد. او بارها در جریان  سخنرانی‌هایش در نشست‌های علنی مجلس و محافل سیاسی، رییس جمهور و تیم کاری او را «فاشیست» و در برخی موارد آنان را «شونیست» خطاب کرده است.

هرچند نام آقای پدرام، در نتایج ابتدایی حوزه بدخشان در میان برندگان احتمالی نیست اما وی تصمیم دارد خودش را برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده کاندیدا کند.

نعیم لالی حمیدزی، نماینده مردم قندهار که در زمان انتخابات پرجنجال سال ۲۰۱۴ از افراد نزدیک به رییس جمهور غنی بود، بعدها مسیرش را از تیم ارگ جدا کرد و به صف منتقدان حکومت پیوست. آقای حمیدزی بارها رییس جمهور غنی و افراد نزدیک به او را به قوم‌گرایی و دامن زدن به تعصبات قومی وقبیله‌ی متهم کرد.

بشیر احمد ته‌ینج، نماینده کنونی مردم فاریاب، پس از سفر جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری به ترکیه، رییس جمهور غنی را متهم به قوم‌گرایی، تمامیت خواهی و حذف فزیکی برخی اقوام از جمله ترک‌تباران از حکومت، کرد.

ظاهر قدیر، یکی دیگر از چهره‌های منتقد حکومت و یکی از برگزار کنندکان نشست لوی قندهار و عضوائتلاف بزرگ ملی است. این عضو مجلس که خود را از حوزه ننگرهار در انتخابات پارلمانی ۲۸ میزان کاندیدا کرده بود نیز در فهرست ابتدایی راه‌نیافته است.

یک منبع نزدیک به ظاهر قدیر که نمی‌خواهد نامی از وی گرفته شود به خبرگزاری افق گفت، آقای قدیر بیش از ۹ هزار رای دارد اما قربانی «بازی‌های سیاسی» شده است.

منبع افزود: «ما در این زمینه اسناد کافی در اختیار داریم و آن‌را به کمیسیون شکایات انتخاباتی همراه با شکایت در مورد نتایج ابتدایی انتخابات، سپردیم.» وی تاکید کرد، در صورتی به شکایات آنها رسیدگی نشود، اسناد دست داشته خود را با رسانه‌ها شریک خواهد کرد.

محمد اکبری رهبر حزب وحدت ملی افغانستان و محمد عبده، از افرادی نزدیک به محمد محقق، معاون دوم ریاست اجراییه و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، با سابقه دو دور وکالت، از حوزه‌های بامیان و بلخ کاندیدای پارلمانی بودند اما نتوانستند در فهرست نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی راه پیدا کنند. این دو عضو مجلس می‎گویند، تقلب گسترده از سوی کارمندان ولایتی کمیسیون و حکومت محلی به نفع برخی کاندیدان در انتخابات پارلمانی صورت گرفته است.

آقای عبده می‌گوید، کاندیدان از حوزه بلخ براساس زور، پول و تقلب که از سوی کارمندان ولایتی کمیسیون صورت گرفته در نتایج ابتدایی راه یافته‌اند، نه براساس آرای پاک مردم.

وی به خبرگزاری افق گفت: «تقلب گسترده توسط کارمندان ولایتی کمیسیون به نفع برخی کاندیدان زورمند صورت گرفته است. حدود نیم آرای که کمیسیون بر بنیاد آن نتایج ابتدایی را اعلام کرده است، آرای خیالی می‌باشد.»

او مدعی است که رییس کمیسیون ولایتی انتخابات برای فراهم کردن زمینه تقلب و استفاده آرای خیالی در صندوق‌ها، آمار رای‌دهندگان را از ۱۱۰ هزار تن به ۲۲۳ هزار تن افزایش داده است.

به گفته او، نتیجه ابتدایی که ازسوی کمیسیون اعلام شده، نتیجه آرای پاک نیست بل آرای خیالی و آرای بدون بایومتریک است که صندوق‌های خیالی را پر کرده است.

وی تصریح کرد: «نتایج ابتدایی حوزه بلخ از روی اوراق نتایج مراکز رای‌دهی اعلام شده، در حالی که تعداد آرای که در اوراق نتایج ذکر شده در صندوق‌ها وجود ندارد.»

از سوی‌هم محمد اکبری، عضو کنونی مجلس نمایندگان نتایج ابتدایی ولایت بامیان را ظالمانه خواند.

وی به خبرگزاری افق گفت: «حکومت محلی در بامیان به نفع برخی کاندیدان مداخله کرده و برای آنها در بامیان و یا در کابل رای جور کرده است. حکومت محلی بامیان نزد من متهم به جانب‌داری از برخی کاندیدان درانتخابات پارلمانی است.»

در همین حال نهادهای ناظر انتخاباتی و احزاب سیاسی می‌گویند، حکومت در انتخابات پارلمانی دخالت کرده است.

نورالرحمان اخلاقی، عضو کمیته احزاب سیاسی به خبرگزاری افق گفت، استفاده ابزاری حکومت و کمیسیون انتخابات از دستگاه‌های بایومتریک بیانگر «مهندسی» انتخابات پارلمانی است.

آقای اخلاقی تصریح کرد:«زمانی که حکومت و کمیسیون انتخابات از دستگاه‌های بایومتریک در انتخابات پارلمانی استفاده ابزاری می‌کنند به معنی این است که می‌خواهند خواست‌های را تطبیق کنند، ظاهرا راه نیافتن نامزدان منتقد یکی از این موراد است.»

به گفته او، آرای بایومتریک شده نزد احزاب سیاسی مدار اعتبار است و در صورتی که کمیسیون آرای پاک را از آرای ناپاک جدا نکند، احزاب نتایج انتخابات را نخواهد پذیرفت.

نعیم ایوب زاده، رییس اجرایی تیفا یا  انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید در نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی در ۱۵ ولایت بی‌عدالتی وجود دارد و فیصله‌های کمیسیون بر مبنی شفافیت نیست.

آقای ایوب زاده افزود:«حکومت در کار کمیسیون مداخله می‌کند به همین دلیل کمیسیون بدون اجازه حکومت هیچ کاری کرده نمی‌تواند.»

به گفته او، مداخله حکومت در تصمیم گیری‌های کمیسیون انتخابات به نگرانی جدی نهادهای ناظر مبدل شده است. مداخله که ممکن در انتخابات ریاست جمهوری نیز ادامه داشته باشد.

ادعایی مداخله حکومت در تصمیم‌گیری کمیسیون مستقل انتخابات درحالی از سوی احزاب سیاسی و نهادهای ناظر انتخاباتی مطرح می‌شود که پیش از این برخی از اعضای مجلس نمایندگان مدعی شده بودند، کرسی‌های مجلس نمایندگان از سوی کمیسیون انتخابات به فروش می‌رسد. ادعایی که کمیسیون مستقل انتخابات همواره آن را رد کرده است.

کمیسیون‌های انتخاباتی همواره بر رسیدگی به شکایات انتخاباتی و تفکیک آرای سیاه از سفید تاکید کرده و گفته مستقلانه عمل می‌کند و به هیچ کس اجازه دخالت در امور کاری اش را نمی‌دهد.

منبع :خبرگزاری افق

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme