چین یکی از مجسمه‌های بودای بامیان را بازسازی می‌کند

سفیر کشور چین در افغانستان طی سفری دو روزه به ولایت بامیان از آثار باستانی این ولایت و ظرفیت‌های اقتصادی بامیان دیدن کرد و در پایان این سفر طی یک کنفرانس مطبوعاتی حمایت‌های کشورش را برای انکشاف بیشتر در ولایت بامیان اعلام کرد که یکی از این حمایت‌ها اعلام آماده‌گی چین برای بازسازی پیکره یکی از مجسمه‌های بودای بامیان است.76EFD0CE-4FC0-49A2-AA62-A02CCBB9E784_w1597_n_r1_s

لیو جینگ‌سانگ سفیر کشور چین در این مورد گفت:

“دولت چین آماده‌است تا یکی از مجسمه‌های بودای بامیان را بازسازی کند. این برای اولین بار است که یک گروه از متخصصین باستان شناسی چین به بامیان آمده‌اند. هدف از آمدن این گروه تحقیق در مورد آثار باستانی بامیان و چگونگی ساخت یکی از مجسمه‌های بودای بامیان است که پس از پایان تحقیق این افراد طرح خود را به اداره محلی بامیان و حکومت افغانستان ارائه خواهند کرد.”

همراه با سفیر چین، پروفیسور جینگ متخصص باستان شناسی کشور چین نیز به بامیان آمده تا برای مدتی بر روی آثار باستانی این ولایت و چگونگی ساخت یکی از مجسمه‌های بودا تحقیق کند.

والی بامیان نیز از کمک‌های کشور چین استقبال کرده و گفت که چین علاقه‌مندی دارد تا در بخش‌های زراعت و تحصیلات عالی نیز در بامیان همکاری کند.

طاهر زهیر والی بامیان در این مورد اضافه کرد:

“یکی از حوزه‌های مورد علاقه چین حفظ آثار باستانی است و اما این‌که کشور چین می‌خواهد یکی از پیکره‌های بودای بامیان ساخته شود، این یک کار بسیار کلان است که باید رئیس جمهورهای کشور افغانستان و چین با هم در این مورد توافق کنند که فعلاً رأی زنی‌ها در این مورد جریان دارند تا بتوانیم به یک نتیجه مطلوب برسیم. حوزه دومی که این کشور علاقه‌مند همکاری است در مورد تحصیلات عالی می‌باشد که ما از سفیر چین درخواست کردیم تا یک دیپارتمنت زبان چینایی در پوهنتون بامیان ساخته شود. همین‌طور کشور چین علاقه‌مند است تا در حوزه زراعت به بامیان کمک کند.”

طاهر زهیر والی بامیان
طاهر زهیر والی بامیان

این در حالیست که به‌گفته سفیر کشور چین این کشور یکی از تمویل کننده‌های اصلی بانک انکشاف آسیایی است که از طریق این بانک کمک‌های زیادی را به افغانستان کرده‌ و در حال حاضر نیز دو شرکت چینایی کار ساخت سرک بامیان-دره صوف و سرک بامیان-دوشی را انجام می‌دهند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme