کدام کشورها از طریق تولد حق شهروندی می‌دهند؟

دونالد ترامپ گفته است کودکانی که در خاک امریکا متولد می شوند، نباید بدون هیچ قید و شرطی حق شهروندی این کشور را کسب کنند. او ادعا کرد که ایالات متحده امریکا «تنها کشور جهان» است که چنین قانونی دارد.17495170_303

 به گزارش راه دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا در آخرین روزهای پیش از انتخابات میان دوره ای خواهان لغو قانون حق شهروندی به نوزادانی شد که در خاک این کشور به دنیا می آیند. فعلاَ فرزندان افرادی که در امریکا زندگی می کنند و شهروند این کشور نیستند، اگر در امریکا تولد شده باشند می توانند از این حق بهره مند باشند. فرقی نمی کند که والدینشان به طور قانونی آن جا زندگی می کنند یا غیرقانونی.

ترامپ ادعا کرد: «ما تنها کشور جهان هستیم که یکی می آید و صاحب نوزادی می شود و این نوزاد اساسا به یک شهروند ایالات متحده تبدیل می شود».

در حقیقت، ایالات متحده امریکا یکی از کشورهای متعددی است که بدون هیچ قید و شرط دیگری حق شهروندی را به نوزادانی که در خاک شان متولد می شوند، می دهد. دادن تابعیت بدون هیچ قید و شرط و محدودیت به قانون «اصل خاک» بر می گردد.

 اصل خاک با «اصل خون» متفاوت است. براساس «اصل خون» طفل شهروندی والدینش را به ارث می برد و اگر والدین ملیت متفاوت داشته باشند، در اغلب موارد تابعیت پدر را کسب می کند.

در چه کشورهایی حق شهروندی بدون قید و شرط براساس «اصل خاک» یا از طریق تولد وجود دارد؟

در کنار ایالات متحده امریکا، ۲۹ کشور دیگر به هر فردی که در درون مرزهای شان متولد شود به استثنای اطفال دیپلومات های خارجی یا هرگونه نیروی دشمن که کشور را اشغال کرده باشد، حق شهروندی می دهند.

این کشورها عبارتند از:

انتیگوآ و باربودا، ارجنتاین، باربادوس، بلیز، برازیل، کانادا، چاد، چیلی، کیوبا، دومینیکا، اکوادور، السلوادور، فیجی، گرینادا، گواتمالا، گویانا، هندوراس، جامائیکا، لزوتو، مکسیکو، پاکستان، پانامه، پاراگوای، پرو، سنت کیتس و نویس، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرناردین ها، اوروگوای و ونزوئلا.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme