کرزی: آغازگر جنگ در افغانستان‌ امریکا و پاکستان اند و باید به آن پایان دهند

حامد کرزی؛ رییس جمهوری پیشین می‌گوید که جنگ افغانستان را‌ امریکا و پاکستان آغاز کرده‌اند و این دو کشور باید به این جنگ پایان دهند.

آقای کرزی که امروز (پنج‌شنبه، ۲۷ سرطان) در نشستی در مورد صلح و امنیت زیر نام «افغانستان به‌سوی آینده» صحبت می‌کرد، گفت که دستگاه‌های استخباراتی پاکستان در تبانی با امریکا ترویج افراطیت و کشتار را در افغانستان پایه‌گذاری کردند؛ اما با آن‌هم افغانستان اکنون با این کشورها روابط نیک می‌خواهد.

حامد کرزی همچنین با ابراز نگرانی از معاملات پشت پرده امریکا «با یکی از کشورهای همسایه» گفت که این معامله با صلح فرق می‌کند و صلح نیست. او افزود: «ما به هیچ‌عنوان به معامله امریکا با یک کشور همسایه خود موافقه نمی‌کنیم. نباید در معاملات آن‌ها مردم افغانستان زیر پا شوند که ۳۰ سال چنین شد.»

کرزی تاکید کرد که هرچند کشورهای دیگر در روند صلح دخیل‌اند؛ اما صاحب اصلی این پروسه باید مردم افغانستان باشند و از رقابت‌های کشورهای دخیل در این پروسه جلوگیری شود.

او موضع‌اش را نسبت به صلح بیان کرد و گفت صلحی قابل پذیرش مردم افغانستان است که روابط نیک با همسایه‌ها، حضور نداشتن هیچ گروه تروریستی در خاک افغانستان، استفاده‌نکردن کشورهای دیگر از خاک افغانستان به‌نفع خود و علیه مردم افغانستان زیر نام «دوستی» را تضمین کند.

امریکا اعتماد ایران را جلب کند
رییس جمهوری پیشین در این نشست گفت که امریکا باید اعتماد کشورهای همسایه افغانستان، از جمله ایران را نسبت به روند صلح کسب کند.

او گفت: «ایران باید همسو با روند صلح افغانستان باشد و به آن اعتماد داشته‌باشد. روابط ایران و امریکا هم نباید روی این پروسه تاثیر منفی کند و ما آرزو داریم که روابط این دو کشور نیز بهبود پیدا کند.»

به‌باور آقای کرزی، پاکستان نیز در این میان نقش فعالی دارد و در جریان پروسه صلح روابط «نیک» با این کشور ضروری است.

آقای کرزی از نشست چهارجانبه با حضور نماینده پاکستان که هفته‌ گذشته در بیجینگ؛ پایتخت چین برگزار شده استقبال کرد و ‌افزود که در این نشست اشتراک ایران و هند نیز ضروری بود.

این نشست یک هفته پیش با حضور امریکا، روسیه، چین و پاکستان برگزار شد و اشتراک‌کنندگان آن بر کاهش خشونت‌ها در افغانستان، آغاز گفتگوهای طالبان با حکومت افغانستان و برقراری آتش‌بس همزمان با آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی تاکید کردند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme